Kırsal alanda yaşayan engelli kadınların toplumsal hayata katılımında toplumsal cinsiyete bağlı etkiler - Muş ili örneği
The effects in depented of gender for contribution to social life of disability women who lives in rural area - the case of Muş province
- Tez No: 506818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma Muş ilinde kırsal alanda yaşayan engelli kadınların, yaşamlarını özel ve kamusal alanda cinsiyetleri üzerinden nasıl deneyimledikleri ve engelli kadınların toplumsal hayata katılımlarında cinsiyetlerine bağlı sorunların neler olduğunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 13 engelli kadın ile görüşülmüştür. Nitel araştırma olarak tasarlanan bu araştırmanın verileri, Muş ili kırsal alanda yaşayan engelli kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmelerle toplanmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, kodlama sürecinden sonra analiz edildiğinde; kırsal alanda toplumsal cinsiyet bağlamında engelli kadınların toplumsal hayata katılımda toplumsal cinsiyete bağlı etkilerden olumsuz etkilendiği anlaşılmıştır. Engelli kadınların, hem kadın olmaları hem de engelli olmaları nedeniyle özel alana bağlı kaldıkları, kamusal alandan dışlandıkları gibi toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan engel ve sorunlarla karşılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how disabled women living in rural parts of Mus experience their own life in private and public area and the problems in participating in social life in terms of their sex. In the content of this research 13 disabled women were interviewed. The data of this qualitative research was gathered via in-dept interview with disabled women living in rural parts of Mus. When the information, obtained from the interviews, were analysed after coding, it was understood that disabled women were negatively influenced in participating the social life in terms of gender in rural areas. It is concluded from the study that disabled women are faced with the obstacles and problems, such as being dependant on private area due to being both woman and disabled and being alienated from the public area, which are based on gender roles.