Soyut dışavurumcu resimde malzeme kullanımı
Usage of material in abstract expressionism
  1. Tez No: 506848
  2. Yazar: TOLGA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma 20.yy da, genellikle Orta Avrupa, Almanya ve Paris 'te yaşamış olan“soyut”sanatın ,“soyut dışavurum”un başlangıcında rol alan ustalarla başlar. Sadece coğrafi olarak yaşadıkları, çalıştıkları yerlerle ilgili olarak değil içinde bulundukları zaman aralığı yani“Endüstri Çağı”da dikkate alınarak, üzerlerindeki etkileriyle incelenecektir. Eserleriyle birlikte sunulacak olan 20.yy'ın, soyut sanata yön veren ustaları, soyut ifadeleriyle birlikte ,“soyut”u sözlü olarak, anlatımlarına da yer verilecektir. Soyut anlayışlarının etkileriyle yeni ve eski sanatçılar arasında“ köprü”kurarak, en tanınan eserlerine yakından bakılarak, birlikte inceleneceklerdir. Soyut dilin ve ifadenin sadece sergilerde ve sanat alanlarında kullanılmadığını, sanatçılar tarafından ilginç bir şekilde hayatın bir parçası haline getirilme çabasını da (Bauhaus) la gözlemleyeceğiz. .Zaman içeresinde 'soyut' un ve sanatçılarının kendilerini başka yerlerde de (A.B.D) ifade ettiklerini göreceğiz. Yine yer ve zamanı göz önünde bulundurarak, bazılarının vücut hareketleriyle (eylem resmi) bazılarının da daha sakin, dev renkli alanlar bırakarak ifadelerini inceleyeceğiz. Soyut dışavurumcu resimde malzeme kullanımını araştırırken teknik ve bilgi olarak bize bilgi verirken, sanatçıların nasıl yaparlarsa yapsınlar bunu içten gelerek yaptıkları mesajını alacağız. Bunlarla birlikte sanat tarihinde yeni bir çağın başlangıcına – Soyut Dışavurumculuk- a şahitlik etmiş olacağız.
Özet (Çeviri)
Including with the starter master artists of abstract and abstract expressionism, the research will begin with the period of those artists who lived mainly in Paris, Germany and other European countries by the beginning of 20 th century. Surely not just about the geographic places of their living and working, but also about the time phrase which was an Industrial Age and its affections on them, will be mentioned. Starting with the beginning of the 20th century , by giving examples about masters way of thinking and how they expressed their feelings, of“abstract”, on their works , they also tell us their understanding about the“abstract”by putting it to words. By analyzing the influences of their abstract understanding, research will mark the“bridge”between new and old artists by getting closer look to their masterpieces. By using the abstract language and expressions, interestingly not only in exhibitions or in the art field, artists will show us how they started to use this understanding in daily life and tried to combine in it with. (Bauhaus) During the time,“abstract”and its artists will continue express themselves with their works in other places, like U.S.A. Again with the influences of their time and place, they expressed their feelings sometimes with gestures (action painting) and sometimes more silent by leaving giant color fields. As searching 'the usage of material in abstract expressionism', research gives us clues about the techniques and how they are made and also has a message that; how they done, they all have done it by the heart. Thus, we'll be witnessed beginning of a new era in history of art – Abstract Expressionism.