Therapeutic alliance in psychodynamic child psychotherapy: Growth trajectories and relations with outcome
Psikodinamik çocuk terapisinde terapötik ittifak: Büyüme eğrileri ve sağaltım ile ilişkileri
  1. Tez No: 506849
  2. Yazar: DENİZ ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Terapötik ittifak, hasta ile terapist arasındaki duygu ve işbirliğine dayalı ilişkidir. Terapötik ittifak kavramı, terapötik gelişime olan olası katkısından dolayı, hem yetişkin hem de genç ve çocuk psikoterapi literatüründe teorik ve ampirik açıdan oldukça ilgi çekmiştir. Ancak, psikodinamik çocuk terapisinde terapötik ittifak üzerine olan araştırmalar epey sınırlıdır ve gelişmektedir. Bu çalışma, psikodinamik çocuk terapisinde terapötik ittifakın çocuklara dair özelliklerini, terapi süreci boyunca gelişimini ve sağaltım ile ilişkisini incelemektedir. Terapötik ittifak düzeyini ölçmek için, davranış problemi olan ve psikodinamik terapi sürecini iyi sonuç elde ederek tamamlamış olan 49 çocuğun 179 terapi seansı baş, orta ve son kısımlar olmak üzere, Gözleme Dayalı Terapötik İttifak Aracı ile kodlanmıştır. Sağaltımı, yani semptomların ve psikososyal işlevsellik düzeyinin gelişimini değerlendirmek için Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği içe ve dışa yönelim problem puanları ile Çocukların Global İşlevsellik Skalası puanları sürecin başında ve sonunda toplanmıştır. Hiyerarşik doğrusal modelleme sonuçlarından elde edilen bulgulara göre, terapötik ittifak U şeklinde kuadratik bir büyüme eğrisi göstermiştir. Kızların terapötik ittifak puanları erkeklere kıyasla daha yüksek olmuştur. Terapi sürecinde, içe yönelim problemleri ve psikososyal işlevsellik terapötik ittifak ile olumlu yönde bir ilişki göstermiş; dışa yönelim problemleri ise terapötik ittifak ile olumsuz yönde bir ilişki göstermiştir. Terapötik ittifak ile sağaltım arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu sonuçlar, psikodinamik çocuk terapisinde terapötik ittifakın büyüme eğrisi ve danışanlara özgü özelliklerine dair ön bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Therapeutic alliance is the emotional and collaborative relationship between patient and therapist. The concept has attracted substantial theoretical and empirical interest in adult and youth psychotherapy literature as it carries a potential for promoting therapeutic growth. However, the research on therapeutic alliance in psychodynamic child treatment is considerably scarce and newly developing. This study examines the child characteristics of therapeutic alliance, development of therapeutic alliance throughout the process and the association between alliance and treatment outcome in psychodynamic child therapy. In order to measure the quality of therapeutic alliance, 179 therapy sessions from the beginning, middle and end phases of the treatment of 49 children with behavioral problems, who completed psychodynamic therapy with good outcome, were coded with the Therapy Process Observational Coding System- Alliance scale (TPOCS-A). To assess treatment outcome, as in improvement in symptoms and level of psychosocial functionality, the Child Behavior Checklist (CBCL) internalizing and externalizing problem scores and Children's Global Assessment Scale (CGAS) ratings were collected pre- and post-treatment. Hierarchical linear modeling results portrayed a U-shaped quadratic growth trajectory of therapeutic alliance. Girls showed higher alliance scores than boys. Internalizing problems and psychosocial functioning were positively related; whereas externalizing problems were negatively related to therapeutic alliance. No significant associations were found between therapeutic alliance and treatment outcome. These results provide preliminary findings on the growth trajectory and idiographic characteristics of therapeutic alliance over the course of psychodynamic child treatment.