Geçmişten günümüze animasyon filmlerinde mekân kullanım analizi
The analysis on use of place in animation films from the past to the present
- Tez No: 506855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mekân ve sinema arasındaki bağ günümüzde önemli bir konudur. Birbirinden farklı gibi görünen bu iki disiplin, filmlerdeki sanal karakterlerin yaşadığı üçboyutlu mekânların tasarım aşamasında birbirine oldukça yakındır. Mimarinin gelişim sürecine bakıldığında gelişen ve değişen yaşam şartları ile birlikte geleneksel çizimden bilgisayar destekli tasarıma doğru hızla ilerleyen bir teknoloji söz konusudur. Mimarlık sunum aşamasında animasyonu anlatım dili olarak kullanırken animasyon sineması da mimarlığı tasarım aşamasında anlatım dili olarak kullanmaktadır. Bu anlamda çalışmada, günümüz animasyon sinemasında mekân kullanımı ve zaman içindeki değişiminin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, literatür araştırmasına ve film analizlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Konu ile ilgili filmler izlenerek incelenmiş ve animasyon filmlerinin mekânsal analizleri; mekân-karakter, mekân-kurgu bağlamı üzerinden irdelenmiştir. Bu doğrultuda, dört bölümden oluşan tez çalışmasında sinema ile mekânın birbirlerine olan faydaları ve iki farklı alanın gelişimine katkıları ele alınmıştır. Animasyon sinemasının başlangıcından günümüze yapım özelliği, izlenme oranı, eleştiriler dikkate alınarak ödüllü filmler arasından 11 adet film seçilmiştir. 1929 yılından günümüze dönem özelliklerine göre isim yapan animasyon filmlerinin mekân ve karakter odaklı yaklaşımlar bağlamında, sinema kurgusunun mekân üzerinden izleyiciye nasıl yansıtıldığının ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu anlamda çalışmada Animasyon tarihi ve animasyon filmlerinde tasarıma yönelik literatür araştırması yapılmış, kaynaklar incelenmiş, ilgili filmler izlenmiş, mekân, sinema kavramları ve animasyon filmlerinde mekânsal özellikler irdelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, seçilen Animasyon filmlerinin mekânsal analizleri mekân, karakter, renk, anlatı değişkenleri üzerinden yapılmıştır. Araştırma sonucunda üç boyutlu animasyon filmlerindeki sahneler, mimari yaklaşımlarla birlikte değerlendirilerek incelenmiş ve filmlerin arka planlarını oluşturan sahne tasarımındaki mimari öğelerin filmin asıl karakterleri kadar önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The bond between space and cinema is an essential subject in this day and age. These two disciplines, which seem as they are different from each other, are actually very close at the designing phase of three-dimensioned spaces where virtual characters in films live. When looking at the development process of architecture, there is a technology advances towards computer-aided design from customary drawing along with moving and developing living conditions. Animation, which is used as an explanatory language in architecture during presentation, utilizes architecture in designing phase in animation cinema. In this context, the objective of this study is to examine the usage of space and its change within time in today's animation cinema. The study has been performed based on literature researches and film analyses. Animation films related to the subject have been observed, scrutinised and analysed in terms of space-character and space-setup contexts. Accordingly, in this thesis study comprising of four sections, the reciprocal benefits of cinema and space and their contribution to development of these two different areas are discussed. Eleven films of animation cinema have been selected from the past to present among rewarded films by taking into consideration; production quality, audience ratio and criticism. By focusing on animation films that are famous with their period features, from the year 1929 until today; this study aims to reveal how cinema setup has been reflected to the audience via space within the context of space and character-oriented approaches. In this sense, in the first section of the study, the aim, the method and the scope of the thesis are addressed and in the second section, history of animation and design in animation films are explained in the light of researches through sources, films and literature. In the third section, space, cinema concepts and spatial features of animation films are examined. In line with the obtained data, space analysis of selected animation films has been carried out over specified parameters in the fourth section. At the end of the research, scenes in three dimensioned animation films are examined as multidimensional in terms of architectural approaches and it is concluded that the architectural elements in the stage design that formed the backgrounds of the films are as important as the actual characters of the film.