Başlangıcından günümüze TRT televizyon kanalı haberlerinde grafik tasarımın özellikleri
- Tez No: 506854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAVAŞ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Televizyon yayıncılığında grafik tasarım ve kullanımı son derece önemlidir. Televizyon haberciliğinin ise birçok alanı vardır. Hepsinin farklı formatlarda, renklerde, boyutlarda, kullanılan programın türüne göre şablon oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca her kanalın canlı yayın için kullandığı farklı grafik programları da mevcuttur. Günümüzde en sık kullanılan programlar olarak Vizrt ve Orad programları ön plana çıkmaktadır. Daha çok kanalların teknik birimleri olan reji ve grafik birimlerini ilgilendiren bu hususların kanalların yayıncılık faaliyetlerinde çok büyük bir yeri vardır. Bu çerçeve dahilinde, bu çalışmada Türkiye televizyon tarihinin başlangıcından günümüze kadar en önemli kurumlarından biri olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) haber kanallarındaki görsel kimlikler incelenmiş, kurumsallık noktasında kullanılan grafik kompozisyonları araştırılmış, önemli detaylara ve sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda TRT'nin bazı kanallarında dış yapım firmalarınca yapılan çeşitli programlarda kullanılan ekran görsellerinin kurumsal görsel kimlik standartlarına uygun olmadığı ve TRT'nin kurumsal kimliği açısından sorunlara neden olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca çalışma neticesinde TRT kanalları arasında kurumsal kimlik standartlarına en çok bağlı kalan ve sahip çıkan kanalın yakın geçmişte kurulan TRT World kanalı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Graphic design and usage in television broadcasting is extremely important. Television news reporting has many areas and all of them need to create a template according to the type of the program used, in different formats, colors, sizes. There are also different graphic programs that each channel uses for live broadcasting. Today, Vizrt and Orad programs are the most frequently used programs. These issues, which are more concerned with the technical units of the channels, namely the rendering and graphic units, have a great role in the broadcasting activities of the channels. Within this framework, this study examined visual identity in news channels, researched graphic compositions as a part of institutionalization of one of the most important institutions from the start of Turkey's history television until today, Turkey Radio and Television Corporation (TRT). As a result of the study, it has been found out that the screen images used in various programs made by foreign companies in some channels of TRT do not comply with the standards of corporate visual identity and cause problems in terms of corporate identity of TRT. In addition, it is seen that the TRT World channel, which has been mostly attached to the institutional identity standards among the TRT channels and owned, has been established recently.