'Muhammed bin Mustafa' tarafından istinsah edilmiş 18. yüzyıla ait mensur bir hadis mecmuası: İnceleme, metin
A prosaic hadith majmua belonging to 18th century compiled by 'Muhammed bin Mustafa': Analysis, text
  1. Tez No: 506891
  2. Yazar: HALA SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETTAH KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile Eski Türk Edabiyatı sahasında,“Muhammed Bin Mustafa”tarafından Osmanlı Türkçesi ile yazılmış 18. yüzyıla ait mensur bir hadis mecmuasın Latin alfabesine transkribe edilmiştir. Hadislerin İslam dinindeki önemli yeri ve bu alandaki çalışmaların azlığı sebebiyle bu konu tercih edilmiştir. Bu çalışmada öncelikle hadis mecmuası incelenmiş olup hadis, hadis ravileri ve eserde adı geçen bazı din bilginleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında ise transkribe edilen eserin dil özellikleri, mecmuada geçen hadislerin konuları hakkında kısa bilgi ve çeviri metin verilmiştir. Böylelikle Hadis Mecmuası tanskribe edilip incelenmek suretiyle içerisinde yer alan konular açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of Old Turkish Literature, a majmua containing a group of hadiths written in 18th Century by“Muhammad Bin Mustafa”was transcribed from Ottoman Turkish to Turkey Turkish. This topic has been preferred because of the importance of the hadiths in Islamic religion and the lack of studies in this area. In the first part of this study, the majmua was searched, basic information about hadith ravis and some religious scholars mentioned in the manuscript were given After that linguistic features of the manuscript transcribed, a brief information upon the subjects of hadiths mentioned in the work and transcribed text were given. Thus, the subjects in the Majmua were tried to be explained by being transcribed and researched.