Öğrenme yönetim sistemlerinde derse katılım durumunun yüz tanıma teknolojisi ile belirlenmesi
Determination of participation situation in learning management systems by face recognition technology
- Tez No: 506943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yaşamımızın her alanında yoğun bir şekilde kullanılan bilişim teknolojileri eğitim alanında da öğretim teknolojileri olarak kullanılmakta ve bu alanda sürekli gelişim göstermektedir. Özellikle fırsat eşitliğinin sağlanamadığı veya imkanların sınırlı olduğu durumlarda öğretim teknolojileri kullanılarak her zaman ve her yerde öğrenme (ubiquitous learning) amacıyla uzaktan eğitim gerçekleştirilebilmektedir. Eğitim hizmetlerinin olmazsa olmazı durumuna gelen uzaktan eğitim pek çok faydalı özelliğe sahiptir. Literatür incelendiğinde, uzaktan eğitimin yer, zaman, bilişim araçlarının ortak kullanımı, gerek duyulan kaynaklara erişimdeki kolaylıklar ve fayda-maliyet açısından oldukça avantajlı bir öğretim ortamı sunduğu anlaşılmaktadır. Ancak uzaktan eğitimde kullanılan Öğrenme Yönetim Sistemleri (LMS-Learning Management System) ile ilgili katılımcıların etkinliklere hangi oranda katılım sağladıklarına dair durumun tespit edilmesinde sorun olduğu saptanmıştır. Katılımcı LMS'de kullanıcı bilgilerini kullanarak etkinliğe erişim sağladığında etkinliğe katılım bilgisi tutulmaktadır. Ancak katılımcının eğitimi alması gereken kişi olup olmadığı ve verilen eğitimi aktif olarak takip edip etmediği şu anki sistemler ile bilinmemektedir. Bu bağlamda yapılan çalışma ile uzaktan eğitimde derse katılımı tespit etmek, daha fazla aktif katılımı sağlamak ve dolaylı olarak başarıyı artırmak amaçlanmış ve yüz tanıma algoritmaları kullanılarak bir tasarım modeli sunulmuştur. Modelin uygulanabilirliği için özel filtreler kullanılarak testler yapılmış olup örnek sayısının arttığı durumlarda %80'in üzerinde doğruluk sağlanmıştır. Önerilen tasarım modeli Visual Studio 2015 C#.Net platformunda, EmguCV görüntü işleme kütüphaneleri ve SQL Server 2017 kullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies that are used intensively in every field are also used as teaching technologies in the field of education and this field is continuously developing. Especially when opportunity equality is not provided or possibilities are limited, in order to teach anytime and anywhere, distance education is carried out using teaching technologies. Distance education, which is a sine qua non of educational services, has many useful features. When the literature is examined, it is understood that distance education provides a highly advantageous teaching environment in terms of location, time, common use of communication tools, accessibility to necessary resources and cost-benefit. However, it has been determined that there is a problem in determining where the attendants related to the LMS-Learning Management System used in distance education have participated in the events. Attendance information is held when LMS accesses the event using user information. However, it is not known with the present systems that the participant is the person to be trained and whether or not the given training is actively pursuing. With this study, it was aimed to determine course participation in distance education, to provide more active participation and indirectly increase the success, and a design model was presented using face recognition algorithms. For the applicability of the model, special filters were used and the accuracy was over 80% when the number of samples increased. The recommended design model was developed using Visual Studio 2015 C # .Net platform, EmguCV image processing libraries, and SQL Server 2017.