Dielectrophoretic characterization and separation of leukocytes
Akyuvarların dielektroforetik karakterizasyonu ve ayrıştırılması
- Tez No: 506978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ELİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mekatronik Mühendisliği, Biotechnology, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akyuvarların karakterizasyonu ve ayrıştırılması medikal teşhisin, tedavilerin ve biyomedikal araştırmalarının doğruluğu için kritiktir. Mevcut karakterizasyon ve ayrıştırma yöntemleri genel olarak santrifüje ya da antikora bağımlı teşhise dayandırılmaktadır. Bu yöntemler oldukça hassas ve spesi k olmalarına rağmen bazen yetersiz kalıp ağır ekipmanlar içeren çeşitli hazırlık adımları gerektirir. Üstelik antikor etiketlemesi karakterizasyon sırasında bazı eğilimlere sebep olabilir ve ozellikle ortam değişimine hızlıca cevap veren ve adapte olabilen bağışıklık hücrelerinin fenotipini değiştirebilir. Dielektroforezis (DEP) hücrelerin dielektrik özelliklerine dayalı olarak noninvazif manipülasyonları için büyük potansiyel taşımaktadır. Var olan hücre manipülasyon yöntemlerine kıyasla etiket gerektirmediği, düşük maaliyetli, hızlı ve kesin olduğu için tercih edilen bir alternatiftir. Bu tezde U937 monositlerin, makrofajların, ölü hücrelerin ve piyasada satılan florosan boyalarla boyanmış hücrelerin üç boyutlu karbon-elektrot DEP cihazı kullanılarak dielektroforetik karakterizasyonları sunulmuştur. Ayrıca yeni bir DEP modeli öngörülmüş ve bu model kullanılarak akyuvar ile alyuvarların dielektroforetik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, canlı-ölü akyuvarlar ve monosit-makrofajlar dielektrik ozelliklerindeki farklılıklara göre, canlılıklarını koruyarak başarılı bir şekilde ayrıştırmıştır. Bu yaklaşım kan analizlerinde ölü hücre kontaminasyon riskini azaltacak ve daha güvenilir, kesin test sonuçları sağlayarak hastalık teşhisinde doğruluğu arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Characterization and separation of leukocytes are critical for precision in medical diagnostics, treatment and biomedical research. Existing characterization and separation methods are generally based on centrifugation or antibody-mediated recognition assays. Even though these methods are highly sensitive and speci c, they are sometimes inecient and require several preparative steps involving heavy equipment. Moreover, antibody labeling might cause biases during characterization and change the cell phenotype, particularly for immunological cells that can quickly respond and adapt to environmental changes. Dielectrophoresis (DEP) has a great potential for noninvasive manipulation of cells based on their dielectric characteristics. It is a favorable alternative to the current cell manipulation methods by being label-free, low-cost, fast and accurate. In this thesis, dielectrophoretic characterization of U937 monocytes, macrophages, dead cells and monocytes stained with commercially available uorescent dyes are presented using a 3D carbon-electrode DEP device. Also, a new DEP model is proposed, and dielectrophoretic characterization of leukocytes and RBCs were performed using the proposed model. Then, live-dead leukocytes and monocytes-macrophages were separated successfully based on di erences between their dielectric properties, while preserving their viability. This approach will reduce the dead cell contamination risk in blood analyses and increase the precision in disease diagnostics by achieving more reliable and accurate test results.