Design and implementation of a MEMS based spiral channel dielectrophoretic separator for cytometry applications
Sitometri uygulamaları için MEMS tabanlı spiral kanal diyelektroforetik ayrıştırıcı tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 286163
  2. Yazar: GÜRKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, sitometri uygulamaları için MEMS tabanlı bir spiral kanal diyelektroforetikayrıştırıcının tasarımı ve uygulanmasını anlatmaktadır. Tezin temel amacı lösemihücrelerini sağlıklı akyuvarlardan diyelektrik özelliklerindeki farklılıklara goreayrıştırmaktır.Spiral kanallara ve eşmerkezli üç boyutlu elektrotlara sahip MEMS tabanlı özgün birdiyelektroforetik ayrıştırıcı önerilmiştir. Önerilen geometri, ayrıştırma ve nicelemeperformansını kötüleştirmeden, aygıt fiyatını düşüren aygıt alanını küçültmüştür.Eşmerkezli elektrot geometrisi basit voltaj kaynakları ile sürekli elektrik alanuygulamasını mümkün kılmıştır.Tasarımın kuramsal açıklaması sunulmuş ve sonlu eleman yöntemi iledesteklenmiştir. Tasarımın geçirdiği evrim, ortaya çıkan sorunlara getirilençözümlerle beraber kronolojik olarak açıklanmıştır. Önerilen sistemin literatürdevarolan sistemlere gore karşılaştırılmasına yer verilmiştir.Aygıtlar havada asılı parilen kanal sürecini kullanan 3-maskeli bir süreçteüretilmiştir. Deneyler 1 ?m ve 10 ?m polistiren boncuklarla gerçeklenmiştir. Deneysonuçları 1 ?m parçacıkların 4.57 ?m/s ortalama hız ve 1.06 ?m/s standard sapmaya,10 ?m parçacıkların ise 544 ?m/s ortalama hız ve 105 ?m/s standard sapmaya sahipolduklarını göstermiştir. Sürat değişim katsayıları 1 ?m ve 10 ?m boncuklar içinsırasıyla %23 ve %19 olarak hesaplanmıştır. Aygıtın boyut doğruluğu çözünürlük%20 iken ±%10'dur, yani yarıçapları birbirinden %20 farklı olan parçacıklarayrıştırılabilir. Deneysel sonuçların benzetim sonuçlarıyla uyum sağlamasıbelirtmeye değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis reports design and implementation of a MEMS based spiral channeldielectrophoretic separator for cytometry applications. Main objective of the thesis isto separate leukemia cells from healthy leukocytes with respect to the differences intheir dielectric properties.A novel MEMS based dielectrophoretic separator with spiral channels and concentric3D electrodes has been proposed. The proposed geometry decreased the footprint,which reduces the device cost, without degrading the separation and quantizationperformances. Concentric electrode geometry enables continuous electric-fieldapplication with simple voltage supplies.Theoretical explanation of the design has been presented and supported with finiteelement method simulations. Evolution of the design has been explained inconjunction with solutions to arising problems, chronologically. Comparisons of theproposed system with respect to the existing systems in the literature have beengiven.The devices are fabricated using a 3-mask process utilizing suspended parylenechannel process. The experiments are realized with 1 ?m and 10 ?m polystyrenebeads. The results show that 1 ?m particles have an average speed of 4.57 ?m/s with1.06 ?m/s standard deviation, and 10 ?m particles have an average speed of 544?m/s with 105 ?m/s standard deviation. The speed variation coefficient for 1 ?mand 10 ?m beads can be calculated as 23% and 19%, respectively. The size accuracyof the device is ±10%, while the resolution is 20%, that is, particles with radiidifferent from each other by 20% can be separated. It is worthy to note that theexperimental results almost match the simulation results.