Samsun ilinin anıt ve anıtsal nitelikli ağaçlarının tespiti
Determination of monumental and candidate monumental trees in Samsun
  1. Tez No: 507077
  2. Yazar: NİSANUR KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Anıt ağaçların bilimsel tanımı 'yaş, çap ve boy itibariyle kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip, yöre folklorunda, kültüründe ve tarihinde özel yeri bulunan, geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip ağaçlar, anıt ağaçlarıdır' biçiminde yapılmaktadır. Anıt ağaçları, sahip olduğu özelliklerden ötürü her türlü önlem alınarak mutlak suretle korunup, doğal miras olarak gelecek nesillere bırakılması zorunlu olan ağaçlardır. Kamu yararı açısından da en yüksek değere sahip olan bu ağaçlar, amacı ne olursa olsun her türlü çevre düzenlemesinde 'muhafazası mutlak zorunlu' olan nesneler niteliğindedir. Hiçbir gerekçe ile kesilmeleri ya da bir başka yere taşınmaları mümkün değildir. Samsun ve çevresinde anıt ağacı niteliğinde birçok ağaç olmasına rağmen, bunların belirlenip korunması ve tanıtılması konusundaki çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışma ile bölgedeki anıt ağaçlarının tespiti amaçlanmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre Samsun'da anıtsal ya da korunmaya değer nitelikte 61 adet ağaç değerlendirmeye alınmıştır. Bunlardan 21 tanesi anıt ağaç olup 40 tanesi de anıt ağaç olmaya aday olduğu için korunmaya değer niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The scientific definition of monumental trees is 'trees, monumental trees with natural lifespan that can communicate between past and present, between present and future, with special place in local folklore, culture and history, with dimensons on their usual measures of ages, diameter, and height' it is made. The monumental trees are the ones that are absolutelynecessary to be preserved in absolute terms by taking precautions because of the characteristics they possess and to be left to future generations as natural heritage. These trees, which have the highest value in terms of public benefit, are, in any case, objects that are 'absolutely necessary' in any kind of environmental regulation. It is not possible for them to be slaugtered or moved to another place for any reason. Despite the fact that there are many trees in the vicinity of Samsun as monumental trees, the studies on the identification, preservation and promotion of them are very limited. This study has been contucted in Samsun. For the search, 61 trees have been examined, which are accepted as monumental or worth protection. 21 of those trees are monumental and 40 of them worth being protected.