Tarımsal sulama için 2.2 kW gücündeki bir fotovoltaik sistemin tasarımı
Design of a 2.2 kW photovoltaic system for agricultural irrigation
  1. Tez No: 507103
  2. Yazar: BAYRAM GÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması büyük önem taşımaktadır. Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde, yaz aylarında güneşli gün sayısı fazla olmasından dolayı, tarımsal faaliyetlerde sulamaya daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Şebeke elektriğinin bulunmadığı tarımsal alanlarda, sulama yapmak için jeneratör ya da mazot ile çalışan su motorları kullanılmaktadır. Kullanılan bu sistemlerin yakıt giderlerinin yüksek olması çiftçilere büyük sıkıntı vermektedir. Bundan dolayı; bölgede tarımsal sulama için, güneş enerjisinden yararlanarak fotovoltaik panelli sulama yapmak uzun vadede en mantıklı ve masrafsız sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Fosil yakıtlarının çevre kirliliğine sebep olması ve tükenmesinden dolayı, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin fotovoltaik sistemler yardımıyla tarımsal sulamada kullanılabilmesi önemlidir. Tarımsal sulamanın klasik enerji kaynakları ile çalışan sulama pompaları kullanılarak yapılmasının yanında, fotovoltaik sistemle çalışan sulama pompalarıyla da yapılabileceği bilinmektedir. Bu çalışmada; yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri olan güneş enerjisinin kullanımının arttırılmasına katkıda bulunmak ve bu kaynakların gelişen teknolojiyle birlikte her türlü enerji ihtiyacını karşılayabileceğini göstermek istenmektedir. Ayrıca; şebeke enerjisi ile çalışan alternatif akım dalgıç motorlarının veya yeni kurulacak bir su temini sisteminde ki faz-faz 380 volt AC gerilim ile çalışan 2.2 KW gücünde yağ soğutmalı 4' dalgıç motorunun, faz-faz 220 volt AC gerilimi ile çalışmasını sağlayacak işlem basamaklarının yapılması gerçekleştirilmiştir. Bu sayede güneş enerjisi ile çalışan bir fotovoltaik sistem tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the efficient use of renewable energy sources is of great importance. In the South Eastern Anatolia Region, there is a greater need for irrigation in agricultural activities due to the high number of sunny days in summer. In agricultural areas where there is no mains electricity, water generators or diesel powered water engines are used for irrigation. The high fuel costs of these systems cause great difficulties for the farmers. Therefore; irrigation by photovoltaic panel using solar energy for agricultural irrigation is the most logical and costless system in long term. It is important that solar energy, which is one of the renewable energy sources, can be used in agricultural irrigation with the help of photovoltaic systems because of the environmental pollution and depletion of fossil fuels. It is known that agricultural irrigation can be done with irrigation pumps working with conventional energy sources as well as irrigation pumps working with photovoltaic systems. In this study; it is desired to contribute to increasing the use of solar energy, one of the most important renewable energy resources, and to show that these resources can meet all kinds of energy needs, along with developing technology. Also; phase alternating current submersible motors operating with mains power or a phase-to-phase 220 volt AC voltage with oil-cooled 4 'submersible motor running at 2.2 KW with phase-to-phase 380 volt AC voltage in a newly installed submersible system.In this case, a photovoltaic system working with solar energy is designed.