Kruvaziyer turizminde İstanbul için talep tahmini
Demand forecasting for Istanbul on cruise tourism
  1. Tez No: 507102
  2. Yazar: ARİF ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Turizm, Marine, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Turizmin önemli ve gelişen bir türü olan kruvaziyer turizmi ülke ekonomilerine önemli girdiler sağlamaktadır. Bu çalışmada kruvaziyer turizmin önemini belirtmek için dünyadaki durumu anlatılmış ve ekonomik etkileri belirtilmiştir. 2015 yılına kadar istikrarlı bir şekilde gelişen kruvaziyer turizmimiz, ülkemizde meydana gelen terör olayları sonucunda Avrupalı turistlerin güvenlik endişesi, Suriye'deki savaşın Akdeniz'deki olumsuz etkisi gibi nedenlerle 2015 yılından itibaren ciddi şekilde gerileme meydana gelmiştir. Bu nedenle İstanbul'a 2010 ile 2015 yılları arasında gelen kruvaziyer turist sayısı verileri ile 2016'ya yönelik gelmesi beklenen turist sayısı tahmin edilmiş ve tahmin ile gerçekleşen durum karşılaştırılarak 2016 yılında ülkemizin tahmini maddi kaybı hesaplanmıştır. Önemli bir turizm şehri olan İstanbul'un bu pazardan daha fazla pay alabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cruise tourism, an important and developing type of tourism, provides important input to the country's economy. In this paper, the situation of the global cruise tourism is explained and its economic effects are stated in order to indicate the importance of cruise tourism. After 2015, there has been a serious decline due to European tourists' safety concerns as a result of terrorist incidents occured in our country and the negative impacts of the war in Syria on the Mediterranean. For this reason, the number of cruise tourists expected to arrive İstanbul in 2016 has been estimated by means of the datas of tourist numbers visited İstanbul between 2010 and 2015 and our country's estimated financial loss has been calculated by comparing the actual situation with the estimates. Some suggestions have been made about İstanbul, the important tourism city, to get more share from this market.