Aşağı Aksu Çayı havzasındaki jeolojik birimlerin geçirimlilik özellikleri ve SCS yöntemi ile yağış-akış ilişkisinin incelenmesi
The examination of the permeate features of the geologicalunits on Asagi Aksu River basin and the precipitation and flow relation using SCS method
- Tez No: 507121
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Antalya bölgesinde yer alan Aksu Çayı Havzasında değişik dönemlerde sel olayları meydana gelmiştir. Yaklaşık aynı miktarlarda yağış gözlenmesine rağmen belirli alanlarda sel meydana gelmesi, olayın jeolojik birimlerle de ilişkili olduğu düşündürmektedir. Bu nedenle, yapılan bu çalışma kapsamında Aşağı Aksu Çayı Havzasında yer alan jeolojik birimlerin geçirimlilik özellikleri ve SCS yöntemi ile yağış-akış ilişkisinin incelenmesi ele alınmıştır. Aksu Çayı Havzası Batı Torosların güney kenarında bulunmaktadır. Havza, kısmen birbirinden bağımsız olarak gelişen Beydağları Miyosen havzası ile Antalya Miyosen havzası ve tümüyle diğerlerinden bağımsız olarak gelişen Antalya Üst Miyosen-Pliyosen havzası ile temsil edilmiştir. Bu üç havzanın en üst birimlerini ise Traverten ve Alüvyon oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında Aşağı Aksu Çayı Havzasının Karacaören Barajı ile Akdeniz arasında kalan bölümünde yer alan jeolojik birimlerin geçirimlilik özellikleri ve SCS yöntemi ile yağış-akış ilişkisi incelenmiştir. Sellenme ile ilgili hesaplamalarda öncelikle havza içindeki jeolojik birimler formasyon bazında ayrılmış ve yüzey alanları hesaplanmıştır. Daha sonra, 13.Ocak.2013 tarihinde meydana gelen aşırı yağış esas alınarak her bir birim üzerine düşen yağış ile her bir birime ait yerinde sızma deneyleri ile sızma katsayıları belirlenmiştir. Bu veriler yardımı ile eğri sayıları kullanılarak yapılan Zemin Sınıflama Sistemi (SCS-CN) ile Aşağı Aksu Çayı Havzasında yer alan jeolojik birimlerin yağış ile süzülme, akış ve depolanma miktarları hesaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Aksu River basin in the Antalya region has occurred in various periods of flood events. Although precipitation is observed in the same quantities, the occurrence of floods in certain areas suggests that the event is also associated with geological units. Whithin this thesis study, therefore, geological units on Aşağı Aksu River basin and the examination of precipitation and flow relation using SCS method have been dealed. Aksu River basin is located on the southern edge of the western Taurus. The basin was represented by the Antalya Miocene Basin and the Upper Miocene-Pliocene basin, which was developed independently of the other, in part with the Beydagları Miocene Basin, which has been developed independently from each other. The top units of these three basins constitute travertine and alluvial. Whithin this study, the permeate features of the geological units located on the area between Karacaören Dam of Aşağı Aksu River basin and the Mediterrenean Sea and precipitation and flow relation using SCS method have been examined. Then the water balance of the basin was made by using rainfall, temperature and flow data that fell into the basin. In addition, detailed infiltration experiments were conducted in each geological unit in the basin and the relationship of the floods and geological units in the basin were examined using SCS-CN method, together with rainfall values falling into each geological unit.