Alaçatı' daki konaklama yapılarının iklime duyarlılık ve sürdürülebilir mimarlık bağlamında incelenmesi
Investigation of accommodation buildings in Alacati in terms of climate responsivity and sustainable architecture
- Tez No: 507144
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA GÜLİN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çeşme-Alaçatı, özgün yerel mimarisi, gastronomisi, önemli rüzgar sörfü potansiyeline sahip olması, eğlence mekanları ve festivalleri ile Türkiye'nin en çok talep gören turizm merkezlerinden birisi olmuştur. Sahip olduğu bahsi geçen turizm cazibeleri nedeniyle 2000'li yıllardan itibaren günümüze kadar hem yerli ve yabancı turistlerin, hem de turizm yatırımcılarının odak noktası haline gelmiştir. Alaçatı özellikle yaz aylarında kalabalık bir turist kitlesini barındırmakta, mevcut konaklama tesisleri tam doluluk kapasitesine ulaşmaktadır. Böylesine yoğun olarak kullanılan konaklama yapılarında ziyaretçilerin servis ve konfor ihtiyaçlarının karşılanması turizmin devamlılığı adına kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu ihtiyaçlar karşılanırken ise harcanan enerji miktarı ve dolayısıyla çevreye verilen zarar hassas bir önem taşımaktadır. Konaklama yapılarında konfor ihtiyaçlarının karşılanması ve çevreye verilen zarar arasındaki denge, yapı tasarımında iklime duyarlılık ve sürdürülebilir mimarlık ilkelerinin varlığı ve bütünleşmesi ile mümkündür. Tezin amacı; Alaçatı'da farklı kullanım çeşitliliği ve sınıflandırma içerisindeki turizm sektöründe yer alan konaklama yapılarının sürdürülebilir mimarlık ve iklime uyum özelliklerinin araştırılmasıdır. Aynı zamanda farklı biçimlenme süreci ve yapım teknolojisine sahip konaklama yapılarının birbiri ile karşılaştırılması ve farklılıklarının ortaya konması da tezin amaçları arasındadır. Çalışmada butik oteller şeklinde kullanılan Alaçatı geleneksel evlerinin bünyesinde barındırdığı iklime uyum özelliklerinin yeni yapılan turizm yapılarında kullanılan iklime uyum stratejileri ile benzerlikleri ve farklılıklarının belirlenmesi de hedeflenmektedir. Bu amaçlar çerçevesinde Alaçatı'da bulunan konaklama yapıları“Geleneksel Alaçatı evinden dönüştürülmüş konaklama yapıları, geleneksel Alaçatı evlerinin mimari tarzında tasarlanmış yeni konaklama yapıları, ve Alaçatı geleneksel mimari tarzında olmayan konaklama yapıları”olarak üç grupta ele alınmışlardır. Her bir grup için seçilen üçer örnek, checklist (kontrol listesi) formatında ölçülebilir ve kavramsal sürdürülebilir mimari kriterleri üzerinden bina enerji simülasyonu ile incelenmiş ve bulgular üzerinden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Çeşme-Alaçatı is one of the popular touristic destinations of Turkey that demanded by the visitors, by its unique local architecture, gastronomy, wind surfing facilities, leisure and night life activities and festivals. Owing to these touristic attractions, from 2000s till today, Alaçatı has become the focal point of the foreign and local tourists, and the tourism investors. Alaçatı welcomes a crowded mass of tourists particularly in summer season and the existing touristic accommodation buildings reach the maximum capacity. In such heavily occupied accommodation buildings, providing the service and comfort needs of the visitors is very crucial for preserving the persistence of the tourism. Upon providing those needs, the consumed energy amount and consequently the damage which is incident on the nature is very significant to consider. The balance between providing the needs of the accommodation buildings and the damage resulted on the nature rely on the existence and integration of the climate responsivity and sustainable architecture principles in the building design. The aim of the study is investigation of the sustainability and climate responsivity properties of different types of tourism accommodation buildings in Alaçatı. At the same time comparison of the accommodation buildings which have different process of building formation and building technology in terms of sustainability is aimed in the thesis. The similarities and differences in the climate responsivity strategies of Alaçatı traditional houses that are converted as boutique hotels and the new constructed accommodation buildings in Alaçatı are intended to be presented. In respect to these purposes the accommodation buildings in Alaçatı are grouped as 'Traditional buildings restorated as boutique hotels', 'New boutique hotels designed in the principles of traditional local architecture', 'The new hotels with non-traditional designs'. Selected three sample buildings for each group are evaluated in 'checklist' format which includes quantitative and qualitative criteria of sustainable architecture, and are compared regarding to the results.