Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde ihracat pazarlamasına nasıl başlanılır: Endüstriyel makine ihracat pazarlaması örneği
How to start export marketing for small and medium sized businesses: Example for industrial machinery export marketing
  1. Tez No: 507147
  2. Yazar: EMREHAN BEKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada serbest ticaret ekonomisinde büyük önem arz eden Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin küresel pazarda yer edinmek için gerçekleştirmesi gereken ihracat pazarlamasında nasıl bir yol izlemesi gerektiği uygulamalı bir şekilde anlatılmıştır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde tez çalışması hakkında genel bilgi, ikinci bölümünde ise literatürde ihracat pazarlaması hakkında bu zamana kadar yapılmış olan çalışmalarla ilgili bilgi sunulmaktadır. Üçüncü bölümde ihracatı gerçekleştirmeye hedeflediğimiz Küçük ve Orta büyüklükteki İşletmelere ayrılmış ve bu tür işletmelerin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş, avantajları ve dezavantajları ile Türkiye ekonomisindeki yeri ve öneminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ihracatın ne olduğunu öğrenmek, ihracatın neden önemli olduğu, ihracatı gerçekleştirmek için yapılması gereken hazırlıklardan, ürüne yönelik gerçekleştirilen ihracatın çarpan etkilerinden ve son olarak da dış ticaret için devlet desteklerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ise endüstriyel makine üreten bir işletmenin ihracatı nasıl gerçekleştirdiğine yönelik uygulamalı bir çalışmadan bahsedilmiş, ihracat için yapılan pazar araştırmasından, fiyat tekliflerinden, lojistik operasyon ve ürün teslimi için kullanılan bilgi, belge ve dokümanlar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthis study, I have analyzed in an applied manner the way of actualizing export marketing successfully, which is required for small and medium size enterprises, that is very importantin free trade economy, to carve out a niche in global market. The main frame work about the thesis will be provided in the first part of thi sthesis; and in the second part, the literatüre review about export marketing, hitherto studied, will be provided. The third chapter will consist of small and medium size enterprises, which I aim to analyze, and this chapter will analyze main characteristics of this kind of enterprises, advantages and disadvantages, andt heir position and importance in the Turkish economy. In the fourth chapter, I will mention the reasons ofl earning what exportingis and why exporting is important, the necessary preparations to realize exporting, the multiplier effects of exports based on products, and state supports for foreign trade. In the fifth chapter, I will discuss a study about how an enterprise, which produces industrial machines, make exports. This chapter will also provides a marketing survey, price offers, logistics and the information and documents used for product delivery.