Diyaliz hastalarında VEGF RS699947 polimorfizminin değerlendirilmesi
Evaluation of VEGF gene RS699947 polymorphism in dialysis patients
- Tez No: 507151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ÖZGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son Dönem Böbrek Hastalığı (SDBH), insidansı ve prevalansındaki belirgin artış nedeniyle dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkmıştır.“SDBH”nın ortaya çıkmasına sebep olan birçok çevresel ve genetik faktör vardır. Vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) böbrek patofizyolojisinde önemli bir rol oynadığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir Türk popülasyonunda“SDBH”ve vasküler endotelyal büyüme faktörü“VEGF rs699947”gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Genotipleme, 50“SDBH”hastası ve 30 sağlıklı kontrolde, Kompetitif Alel Spesifik PCR (KASP) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonuçları, olgu ve kontrol grupları arasında, yaş ve serum kreatinin açısından anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur (P=0.000). A'nın minör (riskli) alel olduğu göz önüne alındığında, AA genotip frekansının kontrol grubunda vaka grubuna kıyasla yüksek olduğu gözlenmiş ve Türk popülasyonunda AA genotipinin“SDBH”için koruyucu bir faktör olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
End-Stage Renal Disease (ESRD) has emerged as an important public health issue worldwide, because of the marked increase in its incidence and prevalence. There are many environmental and genetic factors contribute to the occurrence of End-Stage Renal Disease. Vascular endothelial growth factor“VEGF”has been reported to play a major role in renal pathophysiology. The aim of this study was to determine the association between“End-Stage Renal Disease”and“VEGF rs699947 polymorphism”in a Turkish population. Genotyping was carried out in 50“ESRD”patients and 30 healthy controls, using Kompetitive Allelic-Specific PCR (KASP) method. Our study`s results revealed that there are significant differences between case and control groups in terms of age and serum creatinine (all the P=0.000). Considering that A is the minor (risky) allele and it was observed that the frequency of AA genotype was high in the control group compared to case group, it was suggested that AA genotype may be a protective factor for ESRD in Turkish population.