Spin coated copper (I) thiocyanate as a hole transport layer for perovskite solar cells
Perovskit güneş hücreleri için boşluk taşıyıcı katman olarak spin kaplama ile oluşturulmuş bakır tiyosiyanat
  1. Tez No: 507155
  2. Yazar: UTKU ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MACİT ÖZENBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Güneş enerjisi, üzerinde en çok çalışma yapılan temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir ve bu konuda yapılan güncel çalışmalar ve gelişmeler umut vaat edicidir. Si-temelli güneş hücreleri, perovskit güneş hücreleri gibi diğer fotovoltaik sistemlerle kıyaslandığında daha yüksek verime sahip olmasına rağmen, Si-temelli bu hücrelerin güneş altında yüksek aydınlatmaya ve üretim masraflarına ihtiyaç duyması, perovskit güneş hücrelerine olan ilgiyi arttırmıştır. Perovskit malzemeler, uygun optik ve elektriksel özelliklerinden dolayı güneş hücresi uygulamalarında cezbedici öneme sahiptir. Bu güne kadar, perovskit güneş hücrelerinin verimleri %20 nin üzerinde performansa sadece organik boşluk taşıyıcı malzemelerin kullanımı ile ulaşmıştır. Fakat, organik boşluk taşıyıcı malzemeler; onların karmaşık sentetik üretim metodları ve yüksek saflık gerekliliklerinden dolayı oldukça pahalıdır. Bu çalışmada; mezo gözenekli n-i-p yapıda perovskit aygıtlarda ucuz ve verimli bir p tipi inorganik boşluk taşıycı malzeme olan Bakır Tiyosiyanat'ın uygulaması gösterilmiştir. Bakır Tiyosiyanat'ın düşük sıcaklıkta çözelti prosesi ve hızlı çözücü uçurma metodu ile kaplanması sayesinde yoğun ve uygun Bakır Tiyosiyanat katmanı oluşturulması ile tam güneş aydınlatması altında güç dönüştürme veriminin %10'un üzerine çıkarılması başarılmıştır. Bu çalışmada, hücre katmanları optimize edilerek hücre yapısı tanımlanmıştır ve fotovoltaik uygulamalarında ucuz ve bol bulunan bir malzemenin kullanımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The solar energy is one of the most studied alternatives of clean and renewable energy source worldwide, while current developments and applications are highly promising. Although current applications with Si-based solar cells show higher efficiency relative to other photovoltaic systems such as the Perovskite Solar Cells (PSCs), the necessity of the Si-based solar cells on high illumination of solar radiation and expenditure of the production of those have pulled back the interest on the PSCs. Due to their proper electical and optical properties organo-lead halide perovskites have allured much attention for solar cell applications. To date; efficiencies of perovskite solar cells (PSCs) greater than 20% have been performed only with organic hole-transporting materials. However, the organic hole-transporting materials used are normally quite expensive due to complicated synthetic procedure or high-purity requirements. In this work, we indicate the application of a cheap and efficient p-type inorganic hole-transporting material, copper thiocyanate, on mesoporous n-i-p configurated perovskite based devices. A power conversion efficiency exceeding 10% was succeeded under full sun illumination with low-temperature solution process for deposition of CuSCN and a fast solvent removal method allowed the creation of compact, highly conformal CuSCN layers that facilitate rapid carrier extraction and collection. This work performs a well defined cell configuration with optimized layers of the cell, and give excitement for utilization of cheap and abundant material for photovoltaic applications.