Cep telefonları ve baz istasyonlarının insan sağlığı üzerine etkilerinin iş sağlığı ve güvenliği temelinde analşizi
Effects of mobile phones and base stations on human health based on occupational safety and health
- Tez No: 507154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN S. SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde birçok alanda olduğu gibi kablosuz ortamdada ses ve veri iletimi yakın bir geçmişe sahip olmasına rağmen çok hızlı gelişim ve değişimler göstermiştir. ülkemizde operatörlerde kayıtlı cep telefonu kullanıcı sayısı yaklaşık 2017 yılı itibariyle 75,06 milyon civarındadır. 2018 yılı sonu itibariyle BTK verilerinin sonuçlarına göre baz istasyonu sayısı 100 000 civarında olacaktır. Baz istasyonlarının sayılarının bu kadar çok olması ve cep telefonlarının sayılarının hızla artması iş sağlığı ve güvenliği açısından da ciddi sorunları beraberinde getirmiştir.Her ne kadar kısa dönemde ciddi sağlık sorunları çıkmasada uzun dönemde, proaktif tedbirlerin alınması gerekmektedir.Aynı zamanda baz itasyonlarının montajında da olası tehlike ve riskleri gözardı etmemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's wireless environment, voice and data transmission has a very recent development and changes, although it has a recent past. the number of mobile phone users registered in operators in our country is around 75.06 million as of 2017. By the end of 2018, the number of base stations will be around 100 000, according to the results of BTK data. The fact that the number of base stations is so high and the numbers of mobile phones are increasing rapidly has brought serious problems in terms of health and safety. In the short term, serious health problems require proactive measures in the long term. At the same time, risks should be ignored.