Orana bağlı ekolojik modeller için standart olmayan sayısal yaklaşımlar
Nonstandard numerical approximati̇ons for ratio-dependent ecological models
  1. Tez No: 507207
  2. Yazar: NİHAL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE YAKIT ONGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında genel fonksiyonel etkili modellerin denge noktalarının bulunması, yorumlanması ve kararlılık analizlerinin yapılabilmesi için bazı tanımlar ve önemli sonuçlar verildi. Av lineer büyümeye sahip olduğunda ve av lojistik büyümeye sahip olduğunda genel fonksiyonel etkili ekolojik modellerin çözümleri için yeni bir metot olan standart olmayan sonlu fark metodu kullanılarak denge noktalarının kararlılık analizleri yapıldı. Allee etkili ve Allee etkisiz modeller için kararlılık bölgeleri çizdirildi, sürekli ve ayrık modelin çözüm eğrileri karşılaştırıldı. Ayrıca orana bağlı modellerin denge noktalarının kararlılık ve kararsızlık durumlarını karşılaştırabilmek için bazı tanımlar verildi. Bu tanımlara göre de denge noktalarının kararlılık veya kararsızlık durumları incelendi. Sayısal örneklerle bu tipteki orana bağlı modellerin kararlılık durumları için grafikler çizdirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis some definitions and important results were given in order to find the equilibrium points of the general functional responses models and to have done the stability analyzes. Stability analyzes of equilibrium points were made using a nonstandard finite difference method, which is a new method for solving general functional responses ecological models when the prey has a linear growth rate and the prey has a logistic growth.rate. Stability areas were drawn for the model with Allee effect and without Allee effect. The solution curves of the continuous model and discrete model were compared. Also, some definitions are given in order to be able to compare the stability and unstability of the equilibrium points of the ratio-dependent models. According to these definitions, the stability or unstability of the equilibrium points were studied. The graphics were drawn for the stability cases of these types of ratio-dependent models.with numerical examples.