Konut tercihlerinin, mekansal dizin ve mekansal davranış parametreleri ile ilişkisi
Relation of the house preferences with space syntax and spatial behaviour parameters
- Tez No: 143062
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Evler kendi iç düzenlerinden, oluşturdukları şehir ölçeğindeki çevrelere kadar, insan yaşamını, insan davranışlarını ve toplum düzenini etkileyecek güce sahiptir. Diğer yandan çağdaş yaşamın meslek ve iş hayatına yüklediği anlamlar evlerin yerini almaya başlamıştır. Bu çalışmada çağdaş yaşamın gereklerine uyarak tüketilebilen nesneye dönüşmüş olan konutlann, kullanıcılarının yaşam biçimlerine uygunluğu ve uyumu üzerinde durulacaktır. Bu uygunluk ve uyumun temel çıkış noktası kişinin öncelikle sahip olduğu seçenekler ve bunlar arasından yaptığı tercihlerdir. Diğer yandan konutlann banndırdıkları fiziksel özellikler de bu tercihleri etkileyebilecek niteliktedir. Çalışma, konut kullanıcısının kendi davranıştan ile mekanın dizinsel (syntactic) verileri arasındaki ilişkinin varlığını ve niteliğini araştırmayı hedeflemektedir. Konutun fiziksel ya da sosyal özelliklerinin önemi, sosyodemografik yapı, yaşam biçimi ve planlanan oturma süresi ile yakından ilişkilidir. Sosyodemografik yapı, yaşam biçimi ve planlanan oturma süresinin uzunluğu, mekanın dizinsel özellikleri değişmese bile, kullanıcının mekansal davranışlarını etkilemektedir. Bu durum da kişileri mekan tercihlerinde daha farklı arayışlara yöneltmektedir. Bu çalışmanın amacı toplu konut kullanıcılarının yukanda değinilen varsayımdan hareketle, hangi tercih ölçütlerine bağlı olarak, hangi mekanlarda nasıl davrandıklarını ortaya koymaktır. Böylece, belirli tercih ve davranış seçeneklerinin önerilen mekanlara uyumu denenebilecek ve konut tasarımının başlangıcında dikkate alınacak bazı ölçütler oluşturulabilecektir. Çalışma kapsamında konut öncelikle, insan davranış ilişkileri açısından kuramsal olarak incelenmiş ve konut tercihlerine etki eden parametreler belirlenmiştir. Diğer yandan mekansal dizin kavramı hakkındaki kuramsal yaklaşımlar incelenmiştir. Konut tercihlerini oluşturan süreçte insan davranışlan son derece önemli rol oynar. Ancak bu süreci oluşturan insan davranışlan geçekte, çok daha geniş bir çerçevenin içinde yer alır. Konutlar, mekansal, işlevsel, kültürel, sosyal ve psikolojik boyutların tümüne birden sahiptir. İnsanlann konutlanyla ilişkileri düşünce ve görüşleri durağan değildir, zaman içinde ve hayatın çeşitli basamaklarında değişim gösterebilir. Mekansal davranış, çevre - davranış çalışmalarının özünü oluşturmaktadır ve gerek mekanı, gerekse davranışlan etkileyen bir çok faktörü barındırmaktadır. Mekansal davranış kavramı, iç mekan ölçeğinden kentsel boyutlara kadar geniş bir çerçeve içinde ele alınmaktadır. Mekansal davranış, insanın, birey veya toplumun parçası olarak kimliği, düşünce yapısı, zihinsel algılama yeteneği ve içinde bulunduğu mekanın fiziksel, sosyal ve zamansal boyutlardaki özellikleri gibi parametrelerle karşılıklı olarak etkileşim içindedir. Bu yüzden, mekansal davranış etkileri tasarım sürecine de yön vermektedir. Bu tezinkapsamı içinde, mekansal davranışı belirleyen kavramsal parametreler, bilişim temelli, kültür temelli ve ekoloji temelli teoriler başlıkları altında incelenmiştir. Bilişim algılama, kavrama, anlama ve değerlendirme süreçlerini içerdiği için kişinin bir konutu şu veya bu sebeple tercih edebilmesi için öncelikle konuta veya çevreye ait bir değerlendirme yapabilmesi gerekir. Bu değerlendirme kişinin hem kendi zihinsel birikimlerinin, hem kültürel ardalanının hem de mevcut ekolojik verilerin özümsenmesiyle mümkün olabilir. Bu araştırma kapsamında bilişim temelli teoriler çevresel algı, çevresel değerlendirme ve tercih, çevresel hoşnutluk ile davranış değişimi ve çevresel uyum başlıktan altında incelenmiştir. Mekansal“dizin”(syntax) terimi, basit ancak temel olarak biribirinden farklı mekansal düzenlemelerin üretilmesi için, gerekli kurallar bütünü olarak tanımlanmaktadır. Mekansal dizin, yapısal çevrenin tanımlanabilmesi için kullanılan bir teori ve yöntemdir. Bu teoriye göre, biçimleri üreten dış etkiler ile sosyal güçler arasında ilişki vardır. Mimarlık teorisinin bakış açısına göre, mekansal dizin (space syntax), tasarım özellikleri ve hedeflenen amaç ile, sosyal kısıtlamalar ve şekilsel olasılıklar arasındaki etkileşimin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur. Mekansal dizin yaklaşımının özünde, iç ve dış mekan biçimlenmelerinin çeşitli kültürel yaklaşımların sonucu oluştuğu ve sosyal ilişkileri şu veya bu şekilde etkilediği bulunmaktadır. Bununla birlikte mekansal dizin verileri matematiksel olarak hesaplanabilir düzeydedir. Diğer yandan, konut pazannın hem piyasa olanakları, hem de kullanıcıların seçenek ve tercihleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çağdaş yaşam koşullan ve ortak kabuller konut tasanmını ve dolayısıyla konut pazannı etkilemektedir. Toplu konut pazar ekonomisinde bir ticari kavram olarak ortaya çıkmıştır. Ancak toplu konutun bir tüketim aracına dönüşmesinin yanı sıra, bu tür bir konut modelinin ortaya çıkma nedenlerine ve gelişme sürecine de değinmek gerekir. Konutlarla ilgili teorilerin ve çalışmalann üzerinde bu denli durulmasının nedenleri, konut ölçeğinin diğer tüketim mallarına göre büyük olması, ve bir taşınmaz olarak, diğer tüketim mallanna oranla kullanım süresinin, yani fiziksel ömrünün uzun olmasıdır. Konut yapımının ne zaman, ihtiyacı karşılayan bir hizmet olmaktan çıkıp, toplumun ekonomik gücünü etkileyen, bir tüketim ortamı oluşturduğunun araştınlması gerekir. Konut pazannın tarihsel gelişme süreci, dünya ve Türkiye üzerindeki etkileri ile pazan etkileyen ekonomik, teknolojik ve iletişim etmenleri tezin üçüncü bölümünde incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, araştırma kapsamı daraltılarak, atan çalışmasında geçerliliği denenecek olan kuramsal model hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde, tezin inceleme kapsamındaki kavramsal çerçeve çizilmiş ve hipotezin deneneceği alan çalışmasında temel alınacak kısıtlamalar belirlenmiştir. Tercih ölçütleri öteden beri, niteliksel olarak algılandığı için, konut araştırmalarında bu konuyla ilgili bir kavramsal modelin oluşturulmasından genellikle kaçınılmıştır. Böylesi bir modelin, sınırlarının belirsiz, kapsamının da değişken olacağı düşünülmüştür. Ancak mekansal dizin gibi, matematiksel tabanı olan bir yöntem ile konut tercihleri değerlendirildiğinde, bazı ortak noktalar bulmak olasıdır. Konut kullanıcılarının mekansal davranışları ve konutun mekansal dizin özellikleri arasındaki ilişkilerin, konut tercihlerini etkilediği hipotezini desteklemek üzere çeşitli ölçütler belirlenmiştir. Bu ölçütler konut kullanıcılannın sosyodemografik özellikleri, yaşam biçimlerin ve konuta ait mekansal özellikleridir. Hipotezde bu ölçütlerin ayn ayn ve bir arada değerlendirilip işlendikten sonra, konut tercihlerini oluşturduğu öne sürülmektedir. Diğer yandan modelin deneneceği alan çalışması için gerekli bazıkıstaslar da bu bölümde belirtilmiştir. Çalışmanın yapılacağı konut bölgesinin nitelikleri, uygulamayı yapan girişimcinin özellikleri ve kullanıcı grubu özellikleri de, bu bölümde belirlenmiştir. Alan çalışması için seçilen bölge, devlet eliyle özel sektöre ihale edilen bir Emlâkbank iştiraki ve genellikle orta/orta üst gelir grubunun tercih ettiği bir uydu yerleşme olan İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki Ataşehir Uydukent Projesidir. Tezin beşinci bölümünü oluşturan alan çalışmasında, araştırmanın dayanağı olan hipotezin geçerliliğini denemek üzere iki farklı yöntem kullanılmıştır. Ancak bu yöntemler birbirlerini hem yapılış sırası hem de sonuç analizleri açısından izlemektedir. Yöntemlerin ilki hedef kitlesi farklı iki aşamalı bir anket uygulaması, diğeri ise“Georgia Institute of Technology”lisanslı“Spatialist”programı yardımıyla mekansal dizin verilerinin belirlenmesidir. Her iki anket çalışmasında da katılımcılar rastgele seçilmişlerdir. İlk anket çalışmasında, Alaşehir'deki emlâkçılarla soru-cevap formatında bir görüşme yapılmıştır. Buradaki katılımcılar Alaşehir'deki kayıtlı 28 emlâkçıdan rastgele belirlenen 8 tanesidir. Emlakçılara göre üç farklı tercih derecesine sahip olan, üç farklı konut tipinde kullanıcının mekansal davranışı ve konutun mekansal dizin verileri incelenmiştir. Bu çalışmada konut kullanıcılarının aile yapısını, yaşam tarzlarını ve mekansal tercihlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu adalardaki üç konut tipinde oturan 35'er katılımcının oluşturduğu rastgele seçilmiş 105 kişi ile ikinci anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara cinsiyet, yaş ya da mülkiyet durumu gibi sınırlandırmalar getirilmemiştir. Yapılan her iki anket çalışmasında da katılımcılara çoktan seçmeli, açık uçlu ve nitel derecelendirmeye yönelik tabloların bulunduğu karma sorular sorulmuştur. Emlâkçılar ile yapılan görüşme verilerinin sınıflandırma ve analizleri bu araştırmanın kapsamında ele alınmamıştır. Konut kullanıcılarıma yapılan anket sorularının yanıtlan veri tabanına geçirilmiş ve kodlanarak sınıflandırmıştır. Nitel özellikli ancak sayısal olarak kodlanan verilerin“Microsoft Excel”ortamında frekanslan elde edilmiştir. Diğer yandan, salon düzenine ait verinin toplanması ve sınıflandınlması yapılmış, sayısal hesaplamalar ise“Georgia Institute of Technology”lisanslı "Spatialisf programının kullanıldığı mekansal dizin yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Anket yöntemi ve mekansal dizin yönteminin kullanıldığı alan çalışmasında, önceki bölümde önerilen model denenmiştir. Alan çalışması sonuçlan istatiktiksel bağıntılar ve diğer bulgular yardımıyla açıklanmıştır. Bu çalışmada konutlann, kullanıcılarının yaşam biçimi, sosyal statüsü ve mekansal tercihleri arasındaki ilişkileri yansıttığı; diğer yandan, kullanıcılann da konutun olanaklanna veya kısıtlamalanna uyum sağladığı ortaya koyulmuştur. Alan çalışmasının sonuçlan genel olarak şunlardır Türkiye'de konut tercihleri genellikle çekirdek ailenin konut tercihi şeklindedir. Batı toplumunda önemli bir ölçüt olan işyerine uzaklık Türklerin konut tercihlerinde hemen hiç dikkate alınmamaktadır. Yine batı toplumunun aksine, kuvvetli aile bağlan sayesinde yaşlanma, yaşlanan kişilerin mekansal tercihte yeni bir aşamaya gelmesini gerektirmez. Ancak, yaşam döngüsündeki aşama kişinin yaşam biçimini etkilemektedir. Eğitim düzeyi belirli bir yaşam çevresini seçmek için dikkate alınan özelliklerdendir. Aynı şekilde, komşuluk ilişkilerinin değerlendirilmesi veya mekanların yaşam biçimine uyumunun sağlanması da eğitim düzeyinin belirlediği algılama ölçüleri sayesinde gerçekleşmektedir.Kullanıcılar mekansal tercihlerini yaparlarken, bu yerde oturmayı planladıklan süreyi dikkate alırlar. Konutta planlanan oturma sûresi, bir çok çevresel özelliğe uyum sağlamaya ve gereken bazı değişikleri yapabilmeye fırsat tanır. Konut mülkiyeti bir yeri seçmek için yeterli nedeni oluşturmaz; ancak, o yerde oturmaya devam etmek için yeterli nedendir. Konutu satın alma veya kiralama gerekçesi aile yapısı ile ilgilidir; ancak, konut mülkiyeti, yaşam biçimini etkilememektedir. Diğer yandan, konutlann dizinsel özellikleri de yaşam biçimi, mekansal davranış ve mekan tercihleri üzerinde etkili olmaktadır. Hareketli cepheler ve aydınlık düzeyi, kullanıcı tercihlerini etkilemektedir. Ortak mekanların dizinsel yapısı ve görsel alan büyüklüğü, komşuluk ilişkilerini etkilemektedir. Aynı özellikler konut güvenliğini de arttınr ya da azaltır. Mekanlann derinleşmesi sosyal kontrolü, algı düzeyini ve sosyal etkileşimi azaltmaktadır. Konut içinde mekan derinliklerinin artması, ailenin ortak eylemlerden uzaklaşarak bireyselleşmesine neden olmaktadır. Yaş ortalaması arttıkça bazı mekanlar arasındaki geçişlerin kolaylığı çok daha fazla önem kazanmaktadır. Diğer yandan, kişiler eşyalanna bağımlıdır, bu yüzden, mekanlardaki tefriş kolaylığı konut tercihlerini olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmanın altıncı bölümü ise tezin sonuçlanna aynlmıştır. Bu sonuçlara göre, konut kullanıcılannın sosyodemografik özellikleri, tercih edecekleri konut tipi ile ilişkildir. Kullanıcıların yaşam biçimi tercih edecekleri konutlarda belirli özellikleri talep etmelerine yol açar. Toplu konutlarda tasanm aşamasında dikkate alınan ölçütler arasında gerek dış mekanın, gerekse iç mekanın dizinsel verileri de bulunmalıdır. Bu veriler, yaratılmak istenen mekansal ortamın sosyal ve fiziksel ilişkilere etkilerini ortaya koyacağı için önemlidir. Konutlar çeşitli mekansal boyutlarda, ya da üretim ölçeğinde tasarlansalar da, sonuçta bir tüketim ürünü olarak tanımlanmaktadırlar. Bu nedenle, konut kullanıcılannın tercihleri, tasarlanan konutun pazarlama başansını doğrudan etkilemektedir. Konutun sahip olduğu parasal değer, kullanıcılar arasında tercih edilme oranıyla bağlantılıdır. Tercih ölçütleri arasında konutun fiziksel ve sosyal donatılıları dışında, oluşturduğu imaj ve statü derecesi de bulunmaktadır. Hedef kitle tasanm aşamasında belirlenmeli ve bu hedef kitlenin yaşam biçimine uygun mekansal çözümler getirilmelidir. Standart özelliklere sahip toplu konutlar kitlesel üretimi sağlamakta ancak kitlesel kullanımı sağlamamaktadırlar. Çağdaş tüketici yaşam biçimine uygun mikro ölçekteki çevrelerde yaşamayı hedeflemektedir. Bu nedenle, konut açığını kapatmak üzere inşa edilmiş bulunan ve tanımsız kullanıcıya hitap eden toplu konut modelleri, yakın gelecekte terkedilmeye mahkumdurlar. Günümüzdeki konut kullanıcılan, herhangi bir malı satın aldıklan gibi, konut tercihlerinde de gerekli garantiler ile servis olanaklannı talep eden bilinçli tüketicilerdir. Bu nedenle toplu konutlarda da kişiye özel mekan çözümleri önerilebilmeli ve konut sunumlan hedef kullanıcının sosyodemografik özellikleri ile yaşam biçimi dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Houses can form spaces in various scales which are consequently capable of affecting human behaviour and communal organizations. Besides being a physical shelter, home environments are spaces including many symbolic, cultural and behavioural dimensions. Furthermore, houses have an economy-based structure for realization of the ideals. However, contemporary ways of living, have attributed several meanings that were previously associated with home, to career and occupation. This research focuses on the house, as a consumable good, and its adjustment and adaptability to life styles of users. The idea of adjustment and adaptability mainly emerges from the user's range of choices and preferences made among these choices. On the other hand, the physical characteristics of the houses can affect to the preferences. This thesis aims to examine the existence and quality of relations between the behavioural inclinations of the user and the spatial syntax of the house. The importance of physical and social characteristics of the houses, are also closely related with the sociodemographic structure, life style and planned period of residency of the user. These parameters affect to the user's spatial behaviours, even though the syntactic characteristics of the house have not been changed. This situation usually leads the users to seek for different criteria for their spatial preferences. Basing onto the hypothesis mentioned above, the aim of this research is to expose how the mass housing users act, in which spaces they act and which preference criteria they consider. This research will help to test the spaces according to certain preference and behaviour choices that will consequently help revising design initiatives. Scope of the research primarily includes the parameters of house preferences, space syntax and the theoretical concepts related to human behaviour and home space. Human behaviour plays a major role during the process of house preferences. However, human behaviour is part of a broader frame. Houses contain many dimensions such as spatial, functional, cultural, social and psychological. The home-human relationship is neither static nor linear. Spatial behaviour is the essential part of environment - behaviour research and it includes many factors that affect both to space and behaviour. The concept of spatial behaviour is studied in broad terms within contexts ranging from room to urban scales. Spatial behaviour is in interaction with parameters such as individual or communal identity, mental structure, capacity of mental perception and the physical, social and temporal characteristics of the considered space. Therefore, effects of the spatial behaviour also guide the design process. The theoretical context of the thesis, relies on the cognitive behaviour, ecology, social and cultural aspects of space and spatial preferences.The behavioural aspect of space is indicated by Canter (1977) expressing that the spaces are formed according to the relations between activities, concepts and the physical attributes. In order to understand the essence of a certain space, one has to know the physical parameters of the setting, what the behaviour in that setting is associated with, and the description or conception that people hold in relation to the behaviour performed in this physical environment. The concept of cognition includes processes of perception, comprehension, reasoning and evaluation. Therefore, in order for a person to prefer a house because of this or that reason, first he/she has to evaluate the house and the environment. This evaluation is possible only with a clear assimilation of individual mental accumulation along with cultural background and existing ecological data. Social and cultural aspects of spatial preferences are related with life styles and culture based necessities. As Michelson (1977), states regarding the places they live, the spatial preferences made by people at a certain time, do not necessarily indicate that they would make the similar preferences at different circumstances. Rapoport (1982) indicates that, environmental evaluation is a matter of latent functions and is largely affected by images and ideals. Life style refers to certain serf-consciousness about ways of acting, which emphasize certain behaviours and downgrade others. It is a conscious however, highly volatile choice placed on the use of resources such as time, money and energy. Although life style is changeable, it helps to solve the spatial design problems emphasizes the varying needs of the communal groups (Michelson, 1987). Ecological aspect of the space is associated with Barker's behaviour setting theory. According to Barker (1968), spaces contain many differing structural or social milieu at the same time. Groups sharing common characteristics, reflect the designated common behaviour within the space. The important factor here is that the congruence of the reflected behaviour to the structural setting defined as the milieu. Michelson (1977) indicates that, people move to a new place believing that this new place suits their needs. On the other hand, the behaviour and characteristics of the movers reflect the nature of this new environment. However, adaptation process varies according to the environment and person. Space syntax is defined as the set of rules that generate different spatial arrangements (Hillier and Leaman, 1974; Hillier et al., 1987). Space syntax is also used as a theory and a method in order to define the structural environment According to this theory, there are relations among the exterior forces and the social forces, which generate the forms. As for the architectural point of view, space syntax helps to understand the interaction of design objectives and characteristics with social restrictions and formal possibilities. The essential concept of syntactic approach assumes that the interior and exterior forms of spaces are shaped according to certain cultural considerations and these forms also affect social relations in o