Fiber based underwater optoacoustic sensors
Fibere dayalı sualtı optoakustik sensörler
  1. Tez No: 507242
  2. Yazar: CANSIN ÇOKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARPER ÖZHARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fiber optik sensörlerin su altında algıma amacı ile kullanımı avantajları sebebi ile yaygınlaşmıştır. Algılama yöntemleri, düşman birliklere karşı büyük avantaj sağladığından teknolojinin sürekli olarak geliştirilmesi kaçınılmazdır. Güncel olarak denizaltılarda kullanılan sensörlerin avantajları ve dezavantajları araştırılmış olup gelecekte denizaltılarda fiber optik hidrofonların kullanılması olasıdır. Bu yenilikçi teknolojilerin ülkemize kazandırılması ve yerli imkanlarla üretilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tezde hayata geçirilen kurulum interferometri tekniğine dayanmaktadır. Su ortamından gelen akustik sinyaller sistemin sensör koluna etkiyerek sensör ve referans kolu arasında faz değişimi oluşturmaktadır. Bu faz değişimden yola çıkarak etkinin büyüklüğü, frekansı, yönü gibi parametreleri sinyaller işlenerek elde edilebilir. Bu çalışmada interferometrik fiber optik sensörlerden Michelson Konfigürasyonu kurulmuştur ve interferometrik olsun veya olmasın fiber optik sensörlerin su altı ortamında denizaltıların geleneksel hidrofonlarının alternatifi olup olamayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Fiber-optic sensors have been widely used, in several applications including underwater sensing applications, because of their advantages over the other sensing elements. Methods and the means of sensing, provide a great advantage to the owner, against hostile assets. Thus, it is inevitable that, the technology at this field is to be continuously developed. In this thesis, the advantages and the disadvantages of the conventional acoustic sensors, currently employed in the naval submarines have been inspected. In addition to this, and mainly, the possible use of fiber-optic hydrophones in the future has been introduced. It is very important for Turkey, to acquire the said innovative technologies, as well as production with national resources. The realized installation in this thesis relies on the optical interferometry. The acoustic (pressure) signals from underwater environment cause a change on the system's sensor arm, thus, it establishes a signal phase change between sensor and its reference arm. Once the signal phase change is attained, by making use of this, parameters of the signal; such as the amplitude, frequency and azimuth, of the signal, can be obtained with signal processing. In this thesis, Michelson Configuration, which is one of the interferometric fiber-optic sensors, has been installed. Finally, it is being evaluated that, whether or not the interferometric fiber-optic sensors can be an alternative to submarine's conventional hydrophones in the underwater environment.