Investigation of sound absorption properties of ethylene -vinyl acetate polymer based fiber-reinforced composites
Etilen vinil asetat polimer bazlı fiber takviyeli kompozitlerin ses yutma özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 834690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKIN EVİNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ses soğurma malzemeler su altı gürültüsünü kontrol etmede etkili olabilmesi için iyi bir ses emme performansına sahip olmaları gerekir. Son zamanlarda, derin okyanuslardan geçen denizaltı araçlarını inşaa etmek için polimer bazlı malzemeler kullanılmıştır. Polimerlerden yapılmış elyaf takviyeli kompozit malzemelerin ses emici özellikleri araştırılmıştır. Çözelti işleme tekniği, bir polimer malzeme olan etilen-vinil asetat (EVA) oluşturmak için kullanılır. EVA, elle yatırma yöntemi kullanılarak yapılan fiber takviyeli bir kompozit malzemenin içinde bir kat olarak kullanılmadan önce hazırlandı. 30 mm empedans tüpünde, EVA ve polimer esaslı fiber takviyeli kompozit malzemelerin ses yutma katsayısı ve ses iletim kaybı ASTM E2611-19/Transfer Matris Metodu ve TSE ISO 10534-2(Transfer Fonksiyon Metodu'na göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For sound absorption materials to be effective in controlling underwater noise, they must have good sound absorption performance. Recently, materials based on polymers have been used to build submersible vessels that go through the deep ocean. Investigated are the sound-absorbing qualities of composite materials reinforced with fibers made of polymers. The solution processing technique is used to create ethylene-vinyl acetate (EVA) as a polymer material. EVA was prepared before being used as a ply inside a fiber-reinforced composite material made using the hand-lay-up method. In the 30 mm impedance tube, the sound absorption coefficient and sound transmission loss of EVA and polymer-based fiber-reinforced composite materials were determined in accordance with ASTM E2611-19/Transfer Matrix Method) and TSE ISO 10534-2(Transfer Function Method).