Increasing thermal stability of poly (vinylchloride) by calcium-Zine stabilisers
- Tez No: 50728
- Danışmanlar: PROF.DR. DEVRİM BALKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET POLY(VİNİLKLORÜR)'ÜN ISIL KARARLILI?ININ KALSİYUM - ÇİNKO STABLİZATÖRLERİ İLE ARTTIRILMASI GÖKTEPE, S. Evren Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Devrim Balköse 1996, 75 sayfa Bu tezde, Ca ve Zn stearatın poly(vinilklorür) (PVC)'ün ısıl kararlılığına gösterdikleri sinerjistik etki incelenmiştir. Numunelerin hazırlanmasında çözücü döküm yöntemi kullanılmıştır. PVC, 5% Ca stearat, 4% Ca stearat ve 1% Zn stearat, 2.5% Ca stearat ve 2.5% Zn stearat, 1% Ca stearat ve 4% Zn stearat, 5% Zn stearat içeren PVC fılimleri, methyl ethylketone (MEK) daki çözeltilerinden, MEK'un buharlaştrnlması ile hazırlanmıştır. Tüm filmler 140°C ve 160°C'da değişik zamanlarda ısıtılmıştır. Numuneler, renk belirlemesi, kırmızı ötesi (İR) ve mor ötesi (UV) spektroskopisi, x-ışını floresans ve kırınım yöntemleri, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termal gravimetrik analiz (TGA) yöntemleri ile ısıtılmadan önce ve ısıtıldıktan soma incelenmiştir. İR ve UV analiz yöntemleri ile Ca ve Zn stearatlar arasında sinerjistik etki'nin 4: 1 Ca' a Zn oranında olduğu tespit edilmiştir. En iyi ısı kararlılığı 4% Ca stearat ve 1% Zn stearat'ın bulunduğu filmde gözlemlenmiştir. Diğer taraftan TGA tekniğinde Ca ve Zn stearatların herhangi bir sinerjistik etkileri olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Ca-Zn sabunları, Isı stabilizatörleri, PVC, Sinerjizim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INCREASING THERMAL STABILITY OF POLY(VINYLCHLORIDE) BY CALCIUM - ZINC STABILISERS GÖKTEPE, S. Evren MSc in Chemical Eng. Supervisor : Prof. Dr. Devrim Balköse 1996, 75 pages In this thesis, synergistic effect of Ca and Zn stearate is studied on thermal stabilization of poly vinylchloride (PVC). Solvent casting method is applied for preparing the samples. PVC, PVC with 5% Ca stearate, PVC with 4% Ca stearate and 1% Zn stearate, PVC with 2.5% Ca stearate and 2.5% Zn stearate, PVC with 1% Ca stearate and 4% Zn stearate, PVC with 5% Zn stearate films are prepared by dissoving them in methyl ethylketone (MEK). These films are heated at 140°C and 160°C for different lime intervals. Color assesment, IR and UV spectroscopy, x-ray flourescence and diffraction, DSC and TGA analysis are used for identifing the films before and after the heat treatment. Synergistic effect between Ca and Zn stearate is observed with 4: 1 Ca to Zn ratio on IR and UV analysis. Best heat stabilization is occured with 4% Ca stearate and 1% Zn stearate mixture. On the other hand TGA technique showed no synergistic effect with Ca and Zn, stearate on PVC heat stabilization. Keywords : Ca-Zn soaps, Heat stabilizers, PVC, Synergism.