Sekizinci sınıf öğrencilerinin kareköklü ifadeler konusunda sayı duyularının incelenmesi
Investigation of number sense of 8th grade students related to square root expressions
- Tez No: 507319
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin kareköklü ifadeler konusunda sayı duyularının cinsiyete ve sayı duyusu bileşenlerine göre incelenmesidir. Bu amaca yönelik olarak öğrencilerin kareköklü ifadeler konusunda sayı duyusu becerilerini ortaya çıkarmak için Reys, Reys, McIntosh, Emanuelsson, Johansson & Yang (1999, s. 61-70)'ın sayı duyusu bileşenlerini temele alan 20 maddelik bir ölçek geliştirilmiştir. Araştırma deseni hem nicel verileri hem de bu verilere bağlı olarak nitel verileri analiz ettiği için karma model çeşitlerinden açımlayıcı sıralı olarak benimsenmiştir. Öğrencilerin kareköklü ifadeler konusundaki sayı duyusu becerilerinin cinsiyete ve sayı duyusu bileşenlerine göre farklılığını araştırmak için tek yönlü varyans analizi ve t-testi yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda 20 maddelik ölçeğin beş boyuttan oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ölçeğin güvenirliğinin belirlenmesinde Cronbach-α güvenirlik katsayısı hesaplanmış ve 0,91 olarak bulunmuştur. Öğrenciler en fazla“sayıların anlam ve büyüklükleri”bileşeninde başarılı olurken,“bir referans büyüklüğünü uygun şekilde kullanma”bileşeninde ise başarısız olmuşlardır. Ölçekte kız öğrenciler erkeklere göre daha başarılı olsalar da aralarındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Örneklemde bulunan öğrencilerin matematik öğretmenlerinin de sayı duyusu becerileri incelenebilir. Daha hassas ölçümler için interaktif sayı duyusu ölçekleri hazırlanabilir. Kareköklü ifadeler ve sayı duyusu kavramı üzerine daha çok çalışmanın yapılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate 8th grade students' number sense related to square root expressions in terms of their gender and components of number sense. In order to reveal number sense skills of students on square root expressions, a 20-item number sense scale which depends on framework by Reys, Reys, McIntosh, Emanuelsson, Johansson and Yang (1999, p. 61-70) was developed. This study is designed as sequential exploratory mixed method as qualitative data are analyzed based on analysis of quantitative data. The analysis of variance and t-test were used as quantitative statistics to examine participants' number sense related to square root expressions in terms of gender and components of number sense. The result of the exploratory factor analysis showed that the scale consists of five dimensions. Cronbach-α is computed for reliability of the scale and found 0,91. While students are most successful in the“understanding of the meaning and size of numbers”component, they have failed in the“being able to use a benchmark appropriately”component. Female students were more successful in the number sense test than male ones, but this difference was not significant. Number sense skills of math teachers of the students in the sample can also be examined. Interactive number sense scales can be prepared for more accurate measurements Researchers should study more on square root expressions and number sense.