Anahtarlamalı relüktans motor tabanlı medikal santrifüj sistemi
A medical centrifuge system based on the switched reluctance motor
  1. Tez No: 507351
  2. Yazar: OSMAN EROĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÜSTKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Medikal santrifüj sistemleri, ağırlıkları farklı maddeler içeren tüplerin yer çekimine bağlı olarak elektrikli motor yardımıyla yüksek hızla döndürülmesi sonucu maddelerin ayrışmasını sağlayan cihazlardır. Santrifüjle ayırma işlemi, katı ve sıvı maddelerdeki parçacıkların yerçekimi kuvvetinden daha büyük bir kuvvet uygulanması ve yüksek hızlarda döndürülmesi sonucu ayırma prensibine dayanır. Başka bir deyişle ayırma işlemi, merkez kaç kuvvetinin etkisi ile gerçekleşir. Anahtarlamalı relüktans motorlar (ARM), basit yapıları ve geniş hız sahasına sahip olmaları sebebiyle gün geçtikçe önem kazanan elektrik motorlarıdır. Yapısal olarak senkron makinaların yapısına benzer olmalarına karşın, stator ve rotorlarındaki çıkıntılı yapı ve rotorlarında herhangi bir mıknatıs ya da sargı bulunmamasından dolayı diğer elektrik makinalarından ayrılmaktadır. ARM'lerin çalışma prensibi, relüktans kuvvetine dayanmaktadır. ARM; çıkıntılı yapılı rotorun, akının en kısa yoldan geçebilmesi için en az relüktansın olduğu konuma uygulanan kuvvet ile çekilmesi mantığıyla çalışmaktadır. Bu çalışmada, ARM tabanlı bir medikal santrifüj sistemi tasarlanmış ve prototip olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ARM'yi uygun şartlarda çalıştırabilecek sürücü ünitesi tasarlanmıştır. Bunlara ek olarak, prototipte kullanılmak üzere gerekli tüm mekanik aksamlar tasarlanmış ve üç boyutlu yazıcı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile medikal santrifüj cihazlarının yeni teknolojik özellikler eklenerek, uygun maliyet ile ortaya konulabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical centrifugal systems are devices that allow materials to be disintegrated by rotating the tubes with different weights at high speed by means of an electric motor depending on the gravity. Centrifugal separation is based on the principle of applying a force greater than the gravitational force of the particles in the solid and liquid materials and rotating it at high speed. In other words, the separation is effected by the effect of the center force. Switched reluctance motors (SRMs) are an electric motor that is becoming increasingly important due to its simplicity and its wide range of speeds. Although it is similar to the structure of synchronous machines, it is separated from other electric machines due to the protruding structure of rotors and stators and also to the absence of any magnets or windings in the rotors. The working principle of SRMs is based on reluctance strength. The SRM is driven by the force of the protruding rotor with the force applied to the position where the reluctance is minimum so that the current can pass through the shortest path. A prototype medical centrifuge system based on switched reluctance motors is designed and realized in this study. In addition, the driver unit is designed to operate the ARM in appropriate conditions. In addition, all the mechanical components required for use in the prototype were designed and implemented using a 3D printer. With this study, it has been shown that medical centrifugal devices can be introduced at reasonable cost by adding new technological features.