Sliding mode yaklaşımı ile anahtarlamalı relüktans motorun hız kontrolü
Speed control of switched reluctance motor by using sliding mode approach
  1. Tez No: 65640
  2. Yazar: İBRAHİM SEFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Anahtarlamalı relüktans motor (ARM) sürücüleri, bir çok avantajlarından dolayı değişken hızlı uygulamalar için cazip bir seçenek durumuna gelmişlerdir. Bu avantajlarından en önemlileri, statorda yoğunlaştırılmış sargılar bulunması ve rotorda fırça ya da sargı, bulunmamasından dolayı basit bir motor yapışma sahip olmasıdır. Bu avantajlara karşın, anahtarlamalı relüktans motorlar yüksek tork dalgalanmasına ve doğrusal olmayan bir yapıya sahiptirler. ARM'nin matematik modelinin tam olarak elde edilememesi ise hassas modele ihtiyaç duyan klasik kontrol tekniklerinin bu motora uygulanmasını sınırlamaktadır. Sliding Mode kontrol son on yılı aşkın bir süredir büyük bir ilgi kazanmıştır. Sliding Mode kontrolün parametre değişimleri ve harici bozuculara karşı duyarsız olması, kontrol edilen sistemin hassas modeline ihtiyaç duymaması, kontrol algoritmasının basit bir şekilde gerçekleştirilebilmesi gibi bir çok üstünlükleri, Sliding Mode kontrolü cazip hale getirmiştir. Bu nedenle Sliding Mode kontrol son zamanlarda bir çok alanda kontrol amacıyla uygulanmaya başlanmışlar. Bu tezde, Sliding Mode kontrolün anahtarlamalı relüktans motora uygulaması sunulmuştur. İlk olarak, ARM sürücü hızının kontrol edilmesi amacıyla değişken yapılı sistem (DYS) tabanlı şema tasarlanarak formüle edilmiştir. Sonra, bu şema simülasyon vasıtasıyla test edilmiştir. Simülasyon sonuçlan, bir ARM sürücüsünün klasik PI (Proportional+Integral) ile kontrolundan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında Anahtarlamalı Relüktans motor sürücü sistem donanımı tasarlanmış ve TMS320C30 sayısal sinyal işlemcisi (DSP) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Sliding Mode kontrol ve PI kontrol ARM sürücüsüne uygulanmıştır. PI kontrol ile Sliding Mode kontrolün uygulamasından elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sliding Mode kontrolün daha iyi bir hız tepkisinin olduğu, tork dalgalanmasını azalttığı ve sürücüyü parametre değişimleri ile bozuculara karşı daha az duyarlı yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Switched Reluctance Motor (SRM) drives are becoming as an attractive solutions for variable-speed applications on account of their several advantages. Most prominent among these are the simple structure of the motor with concentrated coils on the stator and no windings or brushes on the rotor. In contrast of these advantages, SRM has high torque ripples and nonlinear structure. Since an accurate mathematical model of the SRM can not be obtained, this restricts application of the classical control techniques. Sliding Mode Control has gained wide attention over the past decade. Its several advantages, such as insensitivity to parameter variations and disturbances, no requirement of the accurate model of a controlled system, simple realisation of the control algorithm, have made Sliding Mode Control attractive. Consequently, Sliding Mode Control has recently been applied to the control of wide range of processes. In this thesis, the application of Sliding Mode Control to the SRM drive is presented. First, Variable Structure System (VSS) based scheme was formulated to control the speed of the SRM drive, and then the scheme was verified by simulation. The Simulation results were compared to those obtained by the application of a conventional PI (Proportional+Integral) system. Second, the hardware of SRM drive system designed and implemented by using TMS320C30 Digital Signal Processor (DSP). Then, Sliding Mode Control and conventional PI control were applied to the SRM drives. The results of application of the Sliding Mode Control to the SRM were compared to those obtained by application of the PI control. The results show that Sliding Mode Control is effective in getting better speed response, reducing torque ripples, and making the drive insensitive to parameter variations and disturbances.