Revenue-driven dynamic pricing and operational planning in multimodal freight transportation
Kombine yük taşımacılığı yönetiminde operasyonel planlama ve gelir odaklı dinamik fiyatlandırma
- Tez No: 507357
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇATAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞANUR KAYIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kombine taşımacılık, diğer bir isimle çok türlü taşımacılık, uluslararası yük taşıma zincirinde genellikle tek tip taşıma türü olan kara yolu yerine, en az iki farklı taşıma türünün birleştirilmesi ile yapılan taşımacılığı ifade etmektedir. Kombine yük taşımacılığı yükün müşteriden alınan kabul noktasından varış noktasına en az iki taşıma türünün kombinasyonları kullanılarak nakledilmesidir; genellikle kullanılan taşıma türleri karayolları, deniz yolları ve demiryolu sistemleridir. Çok türlü taşımacılık ağı, birçok paydaşın iletişim içinde olduğu, doğal olarak karmaşık bir yapıya sahip olan bir ulaşım ağıdır. Bu tez, ilk olarak, çok türlü taşımacılık literatürünün bileşenlerini taksonomik olarak şu başlıklar altında inceler: veri, talep, maliyet ve zaman yönetimi, taşıma türü değişimi, işbirliği, sürdürülebilirlik, ilgili devlet politikaları belirleme, operasyonel planlama ve modelleme, gelir yönetimi, fiyatlandırma stratejileri ve yer tahsisinin ortak optimizasyonu. Deniz-demiryolu kombine taşımacılığı, karayolu taşımacılığına kıyasla çevresel olarak daha sürdürülebilir bir taşıma zinciridir; bununla birlikte, çok türlü taşımacılığın sektörde daha rekabetçi hale gelmesi için bu çevresel etkinin yanında ekonomik yönleriyle birlikte ele alınmalıdır. Bu nedenle, bu tez, çok türlü taşımacılık operatörlerinin gelirini artırmak için sabit fiyatlandırmaya karşı dinamik bir fiyatlandırma yaklaşımı önermektedir. Yer tahsisi ve dinamik fiyatlandırma denkleminin maliyet kalemini belirlemek için, zaman boyutunu da içeren bir uzay-zaman ağı oluşturulmuş ve bu deniz-demiryolu çok türlü taşımacılık problemi doğrusal ağ akış modeli olarak tasarlanmıştır. Böylece, bu çok türlü taşımacılık operatörleri bakış açısıyla sürdürülen operasyonel planlama ve dinamik fiyatlandırma çalışması, çok türlü ulaşımın avantajlarına yönelik yönetim anlayışları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multimodal freight transport developed in the transportation sector as an alternative to unimodal transport faced with the challenges brought by the growing global demand for transporting goods. Multimodal transport is the transportation of goods using at least two modes of transport, usually door-to-door. The common transport modes include railways, maritime routes, and the roads. Multimodal transport network has an inherently complex structure with numerous stakeholders. Sea-rail multimodal freight transportation is an environmentally sustainable transport chain against road transportation; however, this environmental impact should be considered together with economic aspects in order to make multimodality more competitive in the sector. This thesis first provides a taxonomic review of multimodal transportation literature enumerating its components: data, demand, cost and time management, modal shift, collaboration, sustainability, governmental policy-setting, operational planning and modeling, revenue management and joint optimization of slot allocation and pricing strategies. Next, it proposes a dynamic pricing approach against fixed pricing to increase the revenue of multimodal transport providers. For slot allocation and cost component of dynamic pricing equation, a time-space diagram is developed to include time dimension and the sea-rail multimodal freight transportation problem is formulated as a linear network flow model. Thus, this study of operational planning and dynamic pricing strategy from multimodal transport provider's perspective provides managerial insights on the advantages of multimodality.