How do local interaction patterns affect the global behavior of a community: Schelling model revisited
Bireylerin yerel etkileşimleri toplumun küresel davranışlarını nasıl etkiler?
  1. Tez No: 507382
  2. Yazar: ALİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, Schelling modellerini analiz ediyoruz ve bu modeller için eklentiler öneriyoruz. Schelling modellerinde, Bernoulli dağılımı kullanılarak kare örgüye iki ajan tipi (X ve Y) yerleştirilir. Her ajanın tanımlanmış bir mahallesi vardır ve eğer bir ajanın mahallesinde aynı tip komşularının oranı, ajanın eşiğinden daha küçük ise, o ajan mutsuzdur. Mutsuz ajanlar tiplerini değiştirir ve her ajan mutlu olduğunda, model bir dengeye ulaşır. Ajanların minimum enerji seviyesine sahip oldukları denge durumuna temel durum denir ve biz bu durumu konsensüs olarak adlandırıyoruz. Kare örgülerde, topluluklar belirli koşullar için bir konsensüse (tüm ajanların aynı tip olduğu) ulaşamazlar. Kare örgülerdeki bağlantıları yeniden düzenleyerek ajanların bağlantı sayılarını değiştirmenin toplulukların ortalama en kısa yol uzunluğunu ve kümelenme katsayısını azaltarak bir konsensüse ulaşmasına yardımcı olabileceğini gördük. Ayrıca, bu tezde şüpheli ajanları temsil eden yeni bir ajan tipi (XY) ve iki farklı model (DC and PC modelleri) yaratıyoruz. DC modellerinde, ajanlar komşularında şüphe yaratabilirler ve topluluklar her bir ajanın şüphenin yararına sahip olduğu bir konsensüse ulaşabilirler. Öte yandan, PC modellerinde ajanlar komşularına şüphenin yararını veremez ve sonuç olarak, şüpheli ajanlar ağdan kaybolur. Son olarak, bireylerin kendi çevrelerinde çeşitlilik arayışında bulundukları yeni bir yaklaşım sunuyoruz ve labirent desenlerinin, ajanları uzak çevrelerinde çeşitlilik arayışına girdiğinde ortaya çıktığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze Schelling models and propose extensions for these models. In Schelling models, two agent types (X and Y) are placed to a regular square lattice using Bernoulli distribution. Agents have their defined neighborhoods and if the percentage of the same type neighbors of an agent is smaller than its threshold, the agent is unhappy. Unhappy agents change their types and when every agent in the network is happy, the model reaches an equilibrium. Equilibrium state where agents have the minimum energy level is called ground state and we name ground state, consensus. In the square lattice, communities cannot reach a consensus (where all agents are the same type) for specific conditions. We found that changing node degrees by rewiring the links in the square lattice can help communities to reach a consensus by decreasing average shortest path length and clustering coefficient Moreover, we introduce a new agent type (XY) which represents doubtful agents and two different models (DC and PC models). In DC models, agents can give the benefit of doubt to their neighbors and communities can reach a consensus where every agent has the benefit of the doubt. On the other hand in PC models, agents cannot give the benefit of the doubt and consequently, doubtful agents disappear from the network. Lastly, we present a new approach to diversity seeking behavior where individuals seek diversity in their vicinities. We show that maze patterns emerge when agents seek diversity in their distant vicinities.