On a dynamic pricing model with a possibility to exit the market
Pazardan çekilme olanağı ile dinamik fiyatlandırma modeli
  1. Tez No: 507381
  2. Yazar: ELİFNAS ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES BARTHOLOMEUS GERARDUS FRENK, DOÇ. DR. SEMİH ONUR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fiyatlandırma kararları almak gelir yönetiminde önemli bir uygulama olarak değerlendirilmektedir. Ancak dinamik fiyatlandırma ve stokastik talep süreci içeren birçok makalede, maliyetler kullanılan fiyatlandırma politikasından bağımsız sabit bir öğe olarak sayılmaktadır. Bu demek oluyor ki, bu modellerde pazardan çekilmek bir seçenek olarak kabul edilmemektedir. Bu tezde, pazarda kalmanın maliyet yaratmasına sebep olan zaman ve adet birimi başına envanter tutma maliyetini dikkate aldık. Buna bağlı olarak, önceden belirlenmiş karar anlarında pazardan çekilme olasılığına yer verdik. Ayrıntılı olarak, bir perakende mağazasında sezonluk bir ürünün sınırlı bir zaman diliminde satılması ve en yüksek geliri sağlayan fiyatlandırma politikasının belirlenmesi sorununu ele alıyoruz. Yalnızca satış sezonu başlangıcında sipariş verilebilmektedir ve dolayısıyla ürün başına sipariş maliyeti modelde yer almaktadır. Satış sezonu içerisinde envanter yenileme veya geciktirilmiş talebin karşılanma ihtimalini modelimize dahil etmedik. Talebin Poisson sürecine göre gerçekleştiğini ve varış sıklığı fonksiyonunun hem zamana hem de ürünün fiyatına bağlı olduğunu kabul ettik. Önceden belirlenmiş karar anlarında, satıcı iki durumdan birini seçmelidir: pazarda kalmak ve belirli bir fiyat listesinden ürün için optimal fiyatı ayarlamak veya pazardan çekilmek ve kalan envanteri belirli bir kurtarma değerinde satmak. Belirtilen modeli dinamik programlama algoritması kullanarak formüle ettik ve çeşitli problem parametrelerinde duyarlılık analizi ile sayısal bir çalışma gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
Taking pricing decisions over time is an important tool to maximize profit in revenue management. In most of the literature with dynamic pricing and stochastic demand, costs are considered as fixed components independent of the pricing policy. Due to the fact, exiting the market is not included as an option in these models. Next to revenue through sales, in this thesis we comprise inventory holding cost which leads staying in the market to be costly. Therefore, we consider the possibility to exit the market before the season ends. In particular, we deal with the problem of selling a seasonal product in a retail store over a finite sales season. Initial order quantity is also a decision variable; hence, we consider ordering cost per item. During the season, inventory replenishment or backlogging is not allowed. In continuous time demand model which is our proposed model, Poisson sales process is assumed with arrival rate function depending on both the time of arrival and the price of the product. At predetermined decision moments known at the beginning, the supplier has to decide either staying in the market and adjusting the price or exiting the market and selling the leftover inventory at a certain salvage value. We formulate both our proposed model and discrete time demand model by dynamic programming techniques. Static version of our proposed model is also provided. For numerical experiments, we investigate the sensitivity of the optimal pricing policy with respect to different problem parameters of a given base scenario.