Introducing assistive analytical agent for exploratory anddecision making in analytical multi-user sessions
Çok kullanıcılı analitik oturumlarda keşif ve karar verme için analitik yardımcının tanıtılması
  1. Tez No: 507384
  2. Yazar: YASİN FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SAFFET BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çok kullanıcılı analitik oturumlarda, katılımcılar verileri analiz eder ve paylaşılan bir vizyona doğru işbirliği yapar. Bu karar verme süreçleri zorludur ve genellikle çok fazla zaman alır. Bu tezde, çok kullanıcılı analitik oturumlarda karar vermeyi kolaylaştırmak için bir sistem sunuyoruz. Sistemimiz bir masa üstü kurulum ve analitik yardımcıdan oluşmaktadır. Masa üstü kurulum yardımıyla yapılan veri görselleştirme, verileri elle tutulur hale getirir, dolayısıyla daha anlaşılır ve doğal yöntemler ile çalışabilir. Katılımcılar masadaki verilerle eşzamanlı etkileşimde bulunurken, yardımcı aracı devam eden görüşmelerini anlar ve veriler hakkında ek bilgi sunar. Buna ek olarak, analitik yardımcı katılımcıların görselleştirilen veriyle alakalı ya da günlük hayata ait ucu açık soruları cevaplandırabilmekte, gerekçelerini sunarak katılımcıların fikirlerini destekleyebilmekte ya da reddebilmekte, katılımcıların toplantının amacından sapmasına engel olmaya çalısarak toplantının üretebilirliğini verimliliğini korayabilmektedir. Genel olarak, veri görselleştirmesini analitik aracıyla birleştirerek, sistemimiz analitik süreci hızlandırır, keşif sürecini geliştirir ve önceki oturumların özetlerini kullanarak sonraki oturumlara rehberlik eder.
Özet (Çeviri)
In multi-user analytical sessions, participants analyze data and collaborate toward a shared vision. These decision-making processes are challenging and generally prolonged. In this thesis, we introduce a system for facilitating decision-making in multi-user analytical sessions. Our system is comprised of a tabletop setup and an assistive analytical agent. The tabletop, as a medium for data visualization, makes data tangible, hence more comprehensible and natural to operate with. Simultaneously, while the participants interact with the data on the table, the assistant agent understands their ongoing conversations and offers extra information about the data. In addition, the agent answers the participants' questions either regarding the data or open-domain ones, supports or rejects their ideas by providing its reasoning, and preserves the productivity and the efficiency of the session by confirming that the participants do not deviate from the session's goal. Overall, by combining data visualization with the analytical agent our system accelerates the analytical process, fosters exploration through it, and guides next sessions using previous sessions' summarizations.