Kadınlarda kendi kendine meme muayenelerinde tespit ettikleri bulgular ile görüntüleme sonuçlarının karşılaştırılması ve kendi kendine meme muayenesi bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Comparison of breast self-examination findings and breast imaging results of women and assessment of awareness about breast self-examination
- Tez No: 507385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada S.B.Ü Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran ve meme görüntülemesi yapılmış olan 20-65 yaş arası kadınlarda kendi kendine meme muayenesi ile tespit ettikleri bulguların görüntüleme sonuçlarındaki bulgularla karşılaştırılması ve kendi kendine meme muayenesi bilgi düzeyi ölçülmesi amaçlandı. S.B.Ü. Okmeydanı EAH'ne başvuran 20-65 yaş arası, herhangi bir sebeple meme görüntülemesi yapılmış olan, daha önce bilinen invazif bir meme hastalığı olmayan ve gebe olmayan kadınlar çalışmaya dahil edildi. Çalışmada hastaya kendi kendine meme muayenesi ile bilgi seviyesini ve tutumlarını sorguladığımız sorulardan oluşan bir anket formu dolduruldu. Ayrıca hastanın söz konusu mamografi/ultrasonografi çekilmeden önce eğer yaptıysa kendi kendine meme muayenesi sırasında rastladığı, eğer yapmadıysa eline gelmesi/kazara karşılaşması şeklinde bulduğu bulgular sorularak araştırmacı tarafından not edildi ve hastanın meme görüntüleme sonuçlarındaki bulgular araştırmacı tarafından kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizleri IBM® SPSS® Statistics Version20 paket programında yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, assessment of breast self-examination awareness of women, who consulted to Okmeydanı Training and Research Hospital with mammary radiography results, and comparison of the breast self-examination findings and existing radiography results of same individuals were aimed. The women consulted to Okmeydanı Training and Research Hospital with existing mammary radiography results were included in the study. Pregnant women, women with invasive mammary malignencies or women who are younger than 20 or older than 65 years were excluded of the study. The women were asked to fill in a questionnaire referring to the individual's information and behaviour about breast self-examination. Also, the individuals were asked about the findings they came across during breast self-examination before conducting to the specialist, and those findings were noted as well as the results of their mammographs or ultrasonographies, and those findings were compared to the results. The data retrieved from the study was assessed with IBM® SPSS® Statistics Version20 programme. For statistical significance, descriptive statistical methods (mean, standart deviation, frequencies) and Chi-square test were used.