Ege Üniversitesi yurtlarında öğrencilerin maruz kaldıkları bina içi & ve & radyasyon dozlarının ölçülmesi ve aylık dağılımının incelenmesi
  1. Tez No: 50749
  2. Yazar: AYLİN DİCLE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET İnsanlar yaşamları süresince, içinde kaldıkları ortamdan kaynaklanan, doğal radyasyon dozuna maruz kalırlar. Yapı malzemelerinden kaynaklanan, binaiçi radyasyonun, bu dozlara büyük katkı yaptığı saptanmıştır.Asal bir gaz olan radon topraktan, kayaçlardan ve yapı malzemelerinden dış solunum yaparak atmosfere karışır.Atmosferdeki doğal radyasyonun en önemli kaynaklarından birisi Rn-222 ve radyoaktif bozunma ürünleridir. Topraktan atmosfere kansan radon kapalı alanlarda birikime uğrar. Bu çalışmada, E.Ü. kız yurtlarında eski ve yeni binanın içindeki çeşitli bölümlerde, bir yıllık süre ile radon konsantrasyonları Lucas hücresi kullanılarak ölçülmüş ve aylık değişimleri gözlenmiştir. Radon konsantrasyonlanndaki değişmelere, meteorolojik parametrelerin etkisi olduğundan bu konsantrasyonlar sıcaklık, nem ve basmca bağlı olarak incelenmiştir.Elde edilen sonuçlar havadaki radon konsantrasyonlanndaki değişmelerin meteorolojik şartlardan etkilendiğini göstermektedir. Binalara ait bu bölümlerde binaiçi havadaki toplam yüzey gama aktiviteleri cps ve pR/h olarak ölçülmüştür. Bu binalarda yaşayan öğrencilerin maruz kaldığı yıllık etkin doz eşdeğeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People are always under the exposure of the natural radiation arising from their environment. It is determined that the indoor radiation caused by building materials contribute the natural radiation dose mostly through radon. Rn-222 is an inert gas and diffuses into atmosphere from the soil, rocks and building materials by exhalation. The most important source of natural radioactivity in atmosphere is Rn-222 and its radioactive decay products. Radon which diffuses into air from the ground is deposited at indoor places. In this work radon concentrations at different parts of new and old buildings of Ege University dormitories of the girls were measured during one year period using Lucas cells and the monthly changes were observed. The variations of radon concentration were investigated depending on the temperature, the humidity and the pressure because these meteorological conditions affect strongly the changes in radon concentrations. The total indoor surface gamma activities of the same areas in these buildings were also measured in cps and (jR/h. The exposure doses for the students live in these buildings were estimated.