Ekolojik peyzaj tasarımı ve permakültür yaklaşımı
Ecological landscape design and permaculture approach
  1. Tez No: 507495
  2. Yazar: NEBAHAT NİHAN PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
1978 yılında yayınlanan Permaculture One kitabı ile dünyaya adını duyuran Permakültür hala yeni bir konu sayılmaktadır. Günümüzde yükselen ekolojik endişelerin uzantısı olarak permakültür her meslek gurubundan insanın ilgisini üzerinde toplamaktadır. Yoğunlaşan bu ilginin karşılığı olarak eğitimler, projeler, organizasyonlar ve permakültür yerleşimlerinin sayısı artsa bile permakültür konusunda yapılan akademik çalışmaların sayısı halen oldukça azdır. Bu tez çalışmasının amacı peyzaj mimarlığının ekolojiye bakışı ile permakültürün tasarım yaklaşımının kıyaslanması, aralarındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konmasıdır. Ayrıca ekolojik peyzaj tasarımı ve permakültür alt başlıklar ile incelenerek kavramsal bir netlik oluşturulması hedeflenmiştir. Dünyadan ve Türkiye'den permakültür örnekleri irdelenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma ile sürdürülebilirlik ilkeleri ve permakültür prensiplerinden yola çıkılarak 10 adet 'permakültür tasarım kriteri' oluşturulmuştur. Kriterler arasında öncelik sıralaması yapabilmek amacıyla uzman öncelik belirleme anketi uygulanmıştır. Bunun sonucunda kriterler içinde en çok önem atfedilen 5 kriter tablolarla ortaya konmuştur. Bunlar sırasıyla; i. Permakültür tasarımının kirlilik oluşturmaması, ii. Permakültür tasarımının enerji verimli olması, iii. Permakültür tasarımında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, iv. Permakültür tasarımının atıkları geri dönüştürme potansiyeli, v. Permakültür tasarımının karbon ayak izinin düşük olması'dır. Tartışma ve Sonuç kısmında ekolojik peyzaj tasarımı ve permakültürün ortak yaklaşım ve uygulamaları ile birbirlerinden ayrıldıkları noktalar belirtilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin ulusal çevre politikalarının içinde ekolojik tasarımın yerinin anlaşılabilmesi için çeşitli raporlar incelenmiştir. Sürdürülebilir kentleşme ve kentsel gıda politikalarının geliştirilmesi için yerel ve ulusal çevre politikalarına yönelik Kentsel Tasarım Rehberleri ve yerel yönetimleri hedefleyen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Permaculture, which was introduced to the world in 1978 with the book Permaculture One, is still a new subject. As an extent of today's rising ecological concerns, permaculture accumulates interest from every profession. Even though courses, projects, events and permaculture settlements are getting more and more in number, academic studies on permaculture are still few in number. The aim of the thesis is to compare the ecological perspective of landscape architecture and the permaculture design approach to reveal the similarities and differences between them. It is also aimed to have a deeper understanding of the ecological landscape design and permaculture, and create a conceptual clarity by examining them under subheadings. Some permaculture sites from the world and Turkey are examined and interpreted. Through this study, and in accordance with the principles of sustainability and permaculture 10 'permaculture design criteria' has been identified. A prioritization questionnaire was applied to experts with the intention of ranking the top 5 priority criterias among all. The most importance attributed criterias are respectively: i. Non-pollution of permaculture design, ii. Energy-efficiency of permaculture design, iii. Renewable resource utilization in permaculture design, iv. Waste recycling potential of permaculture design, iv. Permaculture design to be low in carbon footprint. In addition, various reports were examined in order to understand the position of ecological design within Turkey's national environmental policies. Suggestions for Urban Design Guidebooks targeting local and national environmental policies and local administrations have been made for the development of sustainable urbanization and urban food policies.