Antalya Serik ilçesi rekreasyon alanlarındaki sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the irrigation systems in the recreation areas in Serik district of Antalya province
- Tez No: 507498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, Antalya Serik yöresinde yağmurlama sulama yöntemi uygulanan beş farklı rekreasyon alanındaki (Devlet Su İşleri Mesire Parkı (RA1), Pehlivan Parkı (RA2), Şehit Asker Ramazan Yeşil Abdülkadir Çelik Parkı (RA3), Cumhuriyet Spor Parkı (RA4), Aydın Parkı (RA5)) sulama sistemleri incelenerek sulama durumu ortaya konmuştur. Her bir rekreasyon alanının koşulları göz önüne alınarak sistem unsurları yeniden projelendirilmiş ve mevcut yağmurlama sulama sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, incelenen yağmurlama sulama sistemlerinin proje kriterlerine uygun olarak boyutlandırılmadığı, ihtiyaç duyulan kontrol birimi unsurlarının tesis edilmediği, sulama programı yapılmadan alana ihtiyacından daha fazla veya eksik sulama suyu verildiği ve buna göre sırasıyla RA1 alanında 1 262,4 mm, RA2 alanında -312,6 mm, RA3 alanında 2 162,5 mm, RA4 alanında -575,6 mm, RA5 alanında ise 8 162,4 mm fark oluştuğu hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra, mevcut koşullarda kullanılan yağmurlama sulama sistemlerinin önerilen yağmurlama sulama sistemlerinden daha maliyetli olduğu (mevcut ve önerilen sistemler arasında maliyet farkı RA1, RA2, RA3, RA4 ve RA5 alanlarında sırasıyla yaklaşık 40 bin TL, 22 bin TL, 12 binTL, 72 bin TL ve 4 bin TL olarak gerçekleşmiştir), sistemlerin işletme biçiminin ve tertiplenmesinin doğru bir biçimde yapılmadığı tespit edilmiştir. Araştırma alanlarında yapılan incelemelerde, uygulanan yağmurlama sulama sistemlerinin projelenmesinde, kurulumunda ve işletilmesinde saptanan bu eksiklerin, yeterli bilgiye sahip olunmamaktan kaynaklandığı gözlenmiş olup, bu sorunun giderilmesinde özellikle Ziraat Fakültelerinin Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü mezunu Mühendislerinin teknik desteği ile çözülebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, irrigation systems in five different recreation areas (RA1, Pehlivan Park (RA2), Martyr Soldier Ramadan Green Abdulkadir Steel Park (RA3), Republic Sports Park (RA4), Aydin Park (RA5)) in Antalya Serik region were examined and irrigation status was revealed. Considering the conditions of each recreation area, the system components were re-projected and compared with existing irrigation systems. As a result, it was found that examined sprinkler irrigation systems were not planed according to the project criteria, required equipments of control unit were installed, irrigation water was provided without irrigation program and excessive or deficit irrigation water was applied as 1 262,4 mm in RA1, -312,6 mm in RA2, 2 162,5 mm in RA3, -575,6 mm in the RA4, and 8 162,4 mm in the RA5. In addition, the irrigation systems used in existing conditions were more costly than the recommended irrigation systems (the cost difference between the existing and recommended systems was about 40,000 TL, 22,000 TL, 12,000 TL , 72,000 TL and 4 TL in the RA1, RA2, RA3, RA4 and RA5 respectively), it has been also determined that the operating and planned of the systems were not done correctly. In the reviews on the research area, these deficiencies determined in the project, installation and operation of the sprinkler irrigation systems, were caused by lack of sufficient knowledge and it is thought that the problems can be solved with technical support of engineers who are graduate from Agricultural Structures and Irrigation Department of Agricultural Faculty.