Nano-parçaçık katkılı poliamid 6 lifi üretilmesi ve kumaş özelliklerinin araştırılması
Production of nanoparticles doped polyamide 6 fibers and investigation of fabric properties
- Tez No: 507546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, %100 titanyum (Ti) metal nano-parçacık katkılanmasının poliamid (PA) 6 liflerinin ve bu liflerden üretilmiş kumaşların teknik özelliklerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, masterbatch olarak hazırlanan titanyum metal nanopartikülleri, çift ekstruderli lif çekim sisteminde PA 6 cipslerine üç farklı oranda karıştırılarak yumuşak lif çekimi yöntemiyle filamentler elde edilmiş, daha sonra bu filamentler örme ve dokuma kumaşların üretilmesinde kullanılmıştır. İplik örneklerine, doğrusal yoğunluk ve mukavemet/uzama testleri yapılmıştır. Kumaş örneklerine ise kumaşın üretildiği ipliklerin SEM (scanning electron microscope) cihazıyla görüntüleri alınıp incelenerek lif içindeki nanopartikül dağılımı değerlendirildikten sonra, mukavemet/uzama, optik geçirgenliği, elektromanyetik koruyuculuk testleri yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main focus of this study is to investigate the effect of 100% titanyum (Ti) metal nanoparticules doping to poliamide 6 (PA6) and fabrics produced from those fibers. For this purpose, titanium nanoparticles are added to masterbatch and polyamide filaments with three proportions of titaniumare spinned. Then filaments are used for the production of weaved and knittted fabrics. Linear density, strength and elongation tests are carried out on yarn samples. Also, nano-particle distribution and agglomeration are investigated in fibers via SEM (scanning electron microscope) instrument images. Fabric samples are subject to stregth/elongation, optical transmittance, electromagnetic shieldingtests. Lastly, all results are evaluated.