CNT/TiO2 ile kompozit membran hazırlama ve karakterizasyonu
Composite membrane preparation with CNT/TiO2 and characterization
- Tez No: 517974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, TiO2 nanoparçacık ile modifiye edilmiş, çok katmanlı CNT katkılı polisulfon/poliamid kompozit membranların hazırlanması ve bunların gözenekli destek tabaka membran üzerine kaplanması araştırılmıştır. Elde edilen kompozit membranlar FT-IR, SEM, TEM, AFM, Raman Spektroskopisi ve Temas Açısı Ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Hazırlanan CNT ve TiO2 ihtiva eden nanokompozit membranların su arıtımındaki performansı ve yapısal kararlılığı ayrı ayrı optimize edilmiş ve su tutma kapasitesi, porozite değerleri ve saf suya karşı akı değerleri belirlenmiştir. Deney sonuçları optimum membran özellikleri için optimum miktarda CNT/TiO2 katkılanmış poliamid'in kütlece %0,1 olduğunu göstermiştir. Polimer destek içinde CNT'ün önemli fiziksel özelliklerinin yanı sıra kusursuz poröz yapısı ve TiO2'in fotokatalitik aktifliği birleştirilerek yüzey kirliliğine karşı membran tasarlanması, membran performansına etki eden önemli unsurlardan birisi olan membran yüzey kirliliğini minimize edecektir. Bu sayede, içme ve endüstriyel amaçlı su hazırlama işlemlerinde; CNT/TiO2 katkılı nanomalzeme destekli membranların gerçekleştirilmesiyle, membran teknolojisi alanında yenilik sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, preparation of multiwalled CNT modified with TiO2 nanoparticles-doped polysulfones/polyamide composite membranes and their coating on porous support sheet membrane were investigated. The resulting composite membranes were characterized by FT-IR, SEM, TEM, AFM, Raman Spectroscopy and Contact Angle Measurements. The performance and structural stability of the prepared nanocomposite membranes containing CNT and TiO2 were optimized separately and the water retention capacity, porosity values and flux values against pure water were determined. Experimental results have shown that the optimum amount of CNT/TiO2-doped polyamide is 0.1% by mass for optimum membrane properties. Designing the membrane against surface contamination by combining the excellent physical properties of CNT in the polymer support as well as the excellent porous structure and the photocatalytic activity of TiO2 will minimize membrane surface contamination which is one of the important factors affecting membrane performance. In this respect, in the water preparation processes for drinking and industrial purposes; By implementing CNT/TiO2-doped nanomaterials-supported membranes, it will provide innovation in membrane technology.