Buckling behavior of dented short cylindrical shells
Kısa dentli kabuk tanklarda burulma davranışı
  1. Tez No: 507581
  2. Yazar: ALI AGHAZADEH DIZAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Silindirik tanklar birçok önemli yapılarda kullanılmaktadır. Bu rezervuarlar genellikle dışarıdan gelen hidrostatik kuvvetlere veya sıvıların boşaltılması sırasında dâhili bir vakuma maruz kalmaktadır. Hidrostatik bir kuvvetin veya dâhili bir vakumun etkisi altında silindirik rezervuarlar üzerinde önemli araştırmalar yapılmıştır. Son yirmi yıl içinde tek tip hidrostatik yükleme ve tek eksenli yükleme altında silindirik ve konik rezervuarlar incelenmiştir. Halka, enine ve boyuna berkitmeler olarak iki ana faktör burkulma yükü için değerlendirilmiştir. Silindirik veya konik kabukların kabuk kalınlıkları yerel (lokal) ve kararlılık bağlamında test edildi. Bu çalışmada, göçük diş derinliği (tc ve 2tc), ve diş uzunluğu (h/3 ve h/2) kısa silindirik kabuklar için incelenmiştir. İncelenen on silindirin yarıçapı, yüksekliği ve kalınlığı sırasıyla 500 mm ve 1 mm'dir. Karbon fiber takviyesinin (CFRP) etkisini araştırmak için modeller iki gruba ayrılmıştır. CFRP etkisi, CFRP boyutlarının, diş özelliklerine göre tasarlanmasıyla test edilmiştir. Ayrıca, CFRP ile ve CFRP'siz iki kusursuz örnek karşılaştırma için test edilmiştir. Deneysel karşılaştırmalar, başlangıç ve genel burkulma için teorik formüller kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu burkulma esaslı teoriden elde edilen burkulma dalgaları değerlendirilmiş ve tersine dönme yöntemi tarif edilmiştir. CFRP'siz numunelerin çökme yükleri, ilk burkulma yükünün 2,5 katı kadar oluşmuştur. Bununla birlikte, CFRP kullanılan numunelerde göçme burkulması yükünün ve başlangıç burkulması yüküne oranı yaklaşık 1,5 olarak elde edilmiştir. Bu nedenle, CFRP etkisi, deneysel ve teorik modeller için yük şekil değiştirme, yük-yer değiştirme, dalga şekilleri ve dalga sayıları kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cylindrical tanks are used in many important structures. These reservoirs are often subjected to hydrostatic forces from outside or an internal vacuum during the discharge of liquids. Considerable research has been conducted on cylindrical reservoirs under the influence of a hydrostatic force or an internal vacuum. Cylindrical and cone reservoirs under uniform hydrostatic loading and uniaxial loading were investigated within the last two decades. The two main factors as ring stiffeners and stringers were evaluated for the buckling load and the shell thickness of cylindrical or conical shells were tested for imbalance and localized datum. Within this work, the dents are investigated for the varying dent depths (tc and 2tc), dent lengths (h/3 and h/2) for short cylindrical shells. The radius, the height and the thickness of the ten cylinders were 500 mm and 1 mm, respectively. The samples are divided to two groups to investigate the effect of carbon fiber reinforcement (CFRP). The CFRP effect is tested by designing the CFRP dimensions according to dent properties. Moreover, two perfect samples with CFRP and without CFRP were tested for comparison. The experimental comparisary are expended by using theoretical formulas for initial and overall buckling. The buckling waves obtained from the buccaneering theory are evaluated and reversal method described. The collapse loads of the samples without CFRP but dents, are 2,5 times then the initial buckling load. However, the CFRP used samples, the collapse load to initial buckling load ratio was about 1,5. Thus, the CFRP effect is evaluated for the experimental and theoretical models, by using load-strain, load displacement, wave forms and wave counts.