Ray çeliğine uygulanan haddeleme işleminin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of rolling process on microstructure and mechanical properties of raik steel
- Tez No: 507580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, perlitik ray çeliğine uygulanan haddeleme işleminin mekanik özellikler ve mikroyapı üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada perlitik ray çeliğinin haddelenmesi esnasında perlitik rayın mekanik özellikler ve mikroyapı arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Mikroyapı incelemelerinde optik mikroskop ve Tarama Elektron Mikroskobu (SEM) ile gerçekleştirilmiştir. Mekanik özelliklerin değerlendirilmesi için sertlik ve çekme testleri uygulanmıştır. Çalışmalar sonucunda, optik ve tarama elektron mikroskop görüntülerinde mikroyapıyı oluşturan perlit tanelerinin küçüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca pertlit tanelerini oluşturan sementit fazları arası mesafenin azaldığı görülmüştür. Perlitik ray çeliğinin haddeleme işleminin sebep olduğu şekil değişimi (deformasyon miktarı) arttıkça, sertliğinin çekme ve akma mukavemetinin ek olarak yüzde uzama miktarının arttığı tespit edilmiştir. Çekme testi sonrası kırık yüzey incelemelerinde sıvı çeliğin hazırlanması sırasında kullanılan refrakter malzemeden veya oksit giderme işleminden kaynaklanan kirlenmelerden oluşan FeO (küresel şekilli) bileşikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of rolling process on the mechanical and microstructural properties of pearlitic rail steel was investigated. It was aimed to determine the relationship between the mechanical and the microstructural properties of the pearlitic rail steel during the rolling process. Microstructural examinations were carried out using optical microscope and scanning electron microscope (SEM). Hardness measurements and tensile tests were also carried out in order to determine the mechanical properties. The microstructural examinations showed that the perlite grains constituting the microstructure were reduced. Also, it was also observed that the distance between the cementite phases forming the pearlite phase decreased. Increasing amount of deformation during the rolling process resulted in increase in the hardness, yield and tensile strength and percent elongation of the pearlitic rail steel. Examination of the fracture surfaces of the tensile test specimens revealed the presence of FeO (spherically shaped) compounds, resulting from the contamination during the steel production due to the refractory materials and deoxidation processes.