Rize ilindeki çift yaşarların dağılımlarının haritalanması
Mapping of amphibian species distribution in Rize province
  1. Tez No: 507596
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI BEŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tür dağılımlarının haritalanması, amfibi türlerini de kapsayan çeşitli canlılar üzerinde mekânsal bilgiyi sunmanın ve birleştirmenin popüler ve başarılı bir yoludur. Türkiye'nin kuzeydoğu kısmını kapsayan Kafkasya biyoçeşitlilik sıcak noktası özellikle dünya üzerindeki küresel biyoçeşitlilik açısından en zengin bölgelerden birisidir. Rize, Kafkasya biyoçeşitlilik sıcak noktasının Küçük Kafkasya olarak bilinen bölgesinde yer almaktadır. Rize ilinde 2'si kuyruklu kurbağa ve 7'si kuyruksuz kurbağa olan 5 aileye (Ranidae, Salamandridae, Hylidae, Bufonidae ve Pelodytidae) ait olan 9 çift yaşamlı türü belirlendi. Bu türler; Mertensiella caucasica, Pelophylax ridibundus, Rana dalmatina, Rana macrocnemis, Bufo bufo, Hyla orientalis, Bufotes variabilis, Ommatotriton ophryticus, Pelodytes caucasicus'dur. Bu çalışmada, 2013 ve 2014 yılları arasında icra edilen arazi çalışmasına dayanarak, çift yaşamlı türlerin haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mapping of species distributions are a popular and successful way of combining and presenting spatial information on a variety of living beings, including amphibian species. The Caucasus biodiversity hotspot covering the north-eastern part of Turkey is particularly one of the richest regions in terms of global biodiversity on the Earth. Rize is located in the region known as the Transcaucasia of the Caucasus hotspot. Nine species of amphibian belonging to five families (Ranidae, Salamandridae, Hylidae, Bufonidae and Pelodytidae) that contain 2 urodelas and 7 anurans were determined in Rize province. These species are Mertensiella caucasica, Pelophylax ridibundus, Rana dalmatina, Rana macrocnemis, Bufo bufo, Hyla orientalis, Bufotes variabilis, Ommatotriton ophryticus, Pelodytes caucasicus. In this study, it was created maps of amphibian species distributions based on the fieldworks performed between 2013 and 2014 years.