Et endüstrisi biyolojik çamurun darbeli elektrik alan (PEF) ile dezentegrasyonu ve aerobik stabilizasyonu
Disintegration of meat industry biolagical sludge by pulsed electric field (PEF) and aerobic stabilization
- Tez No: 507606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SELÇUK KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Et endüstrisi, gıda sanayi içerisinde büyük bir yer kaplamaktadır. Proses gereği oluşan atıksu miktarı ve kirletici yükü oldukça fazladır. Oluşan atıksuların arıtılması ve oluşan arıtma çamurlarının bertarafının sağlanması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında et endüstrisinden oluşan biyolojik çamurun yeni bir teknik olan darbeli elektrik alan (PEF) ile dezentegrasyonu ve devamında aerobik stabilizasyonu incelenmiştir. Çalışma kapsamında et endüstrisi atıksu arıtma tesisi aktif çamur havuzunun geri devir hattından alınan aktif çamur kullanılmıştır. Yapılan çalışmada PEF reaktörü optimizasyon çalışmaları olarak voltaj değeri ve devir sayısı incelenmiştir. Optimizasyon sonunda yüksek voltaj değerinde ve 2 devir sayısı ile en yüksek verimin elde edildiği tespit edilmiştir. PEF ile dezentegrasyon işlemi uygulanan biyolojik atık çamurun aerobik reaktörde, aerobik çürüme boyunca verimliliği incelenmiştir. 14 günlük çalışma sonucunda PEF ile dezentegrasyon işlemi uygulanan çamurun aerobik stabilizasyonu ile dezentegrasyon işlemi uygulanmamış PEF öncesi çamurun aerobik stabilizasyonu boyunca TKOİ, ÇKOİ, protein, polisakkarit giderim verimleri ile AKM, UAKM, TKM, UKM değerleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda TKOİ giderim verimi % 6.59, ÇKOİ giderim verimi % 14.9 olmuş, protein değerinde % 24.58, polisakkarit değerinde % 14.38 verim artışı olmuştur. Ayrıca AKM'de % 7.26, UAKM'de % 6.71, TKM'de % 1.72, ve UKM'de % 3.39 değerinde artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The meat industry has a great place in terms of the food industry. The amount of wastewater and pollutant load required by the process is considerably high. The treatment of the wastewater and the disposal of the treated sludge should be ensured. In this thesis study, disintegration of sludge using a new technique pulsed electric field (PEF) and subsequently aerobic stabilization with biological sludge of meat industry are investigated. In this study, return activated sludge which provided from meat industry wastewater treatment plant was used. In this thesis, voltage values and number of revolutions are investigated as PEF optimization study. At the result of the optimization were determined that the highest yields were with at high voltage value and in second revolution. During aerobic stabilization was investigated productivity of biological return activated sludge after disintegration by using PEF reactor in aerobic reactor. At the end of 14 days, according to results of aerobic stabilization of sludge after disintegration process by using PEF reactor aerobic stabilization of sludge after disintegration process by using PEF reactor the total chemical oxygen demand (TCOD) removal efficiency % 6.59, the soluble chemical oxygen demand (SCOD) removal efficiency % 14.9, protein removal efficiency % 24.58, carbohydrate removal efficiency % 14.38 were achieved according to sludge by not using disintigration process with PEF reactor. Besides, removal efficiency were achieved at suspended solids % 7.26, volatile suspended solids % 6.71, total suspended solids % 1.72 and volatile solids % 3.39.