Pirit, krom ve magnetit agregalı ağır betonların mekanik ve radyasyon soğurma özelliklerinin tayini
Determination of mechanical and radiation absorption characteristics of heavyweight concretes with pyrite, chrome and magnetite aggregate
- Tez No: 507618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada pirit, krom, magnetit ve normal agregalı 0,40-0,50-0,60 su/çimento oranına sahip ağır betonlar üretilmiştir. Üretilen bu betonların basınç dayanımları, elastisite modülleri ve ultrases hızları ölçülmüştür. Su/çimento oranının artması basınç dayanımlarının ve elastisite modüllerinin azalmasına neden olmuştur. Beton numunelerinin 59,5 keV ve 661 keV enerji seviyelerinde soğurma katsayıları HpGe gama dedektörü kullanılarak belirlenmiştir. Sonuçlardan, artan enerji ile soğurma katsayısının azaldığı anlaşılmıştır. Ayrıca magnetit agregalı betonların radyasyonu en iyi soğuran beton olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavyweight concretes, which have 0.40-0.50-0.60 water / cement ratio, with pyrite, chrome, magnetite and normal aggregate were produced. Compressive strength, elastic modules and ultrasonic pulse velocity of these concretes were measured. Increasing of water/cement ratio caused decreasing of elastic modules and compressive strength. Absorption coefficient of concrete samples at the energy level of 59.5 keV ve 661 keV were determined by using HpGe gamma detector. The results showed that the coefficient of absorption decreased with increased energy. It has also been observed that magnetite aggregate concrete is the best radiation absorbing concrete.