Pirit, krom ve magnetit agregalı harçların mekanik ve radyasyon soğurma özelliklerinin tayini
The determination of the mechanical and radiation absorption properties of mortars supplemented with granulated pyrite, chromium and magnetic
  1. Tez No: 528633
  2. Yazar: HASRET YAVAŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4961
Özet
Bu çalışmada, yapılarda sıva malzemesi olarak kullanılan harçlara çimento kütlesinin %10, %20, %30 ve %40 oranlarında standart kum, pirit, krom ve magnetit tozu ilave edilerek prizmatik harç numuneler üretilmiştir. Numunelerin eğilme ve basınç dayanımları, hacim sabitlikleri, priz başlama-bitiş süreleri belirlenmiştir. Çimento kütlesinin %40'ı oranında standart kum, pirit, krom ve magnetit tozu ilave edilerek hazırlanan numunelerin ve malzemelerin saf hallerinin 122 KeV ve 834 KeV foton enerjilerinde gama ışını kullanarak kütle soğurma özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, %10, %20, %30 ve %40 oranlarında eklenen mineral katkıların, eğilme ve basınç dayanımı, hacim sabitliği ve priz başlama-bitiş süresinde bir olumsuzluğa sebep olmadığı gözlemlenmiştir. Artan enerji seviyesi ile kütle soğurma katsayısının azaldığı ve magnetit tozu içeren harçların radyasyonu en iyi soğurduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, prismatic mortar samples were produced by adding standard sand, pyrite, chrome and magnetite powder at the rates of %10, %20, %30 and %40 of the cement mass to the mortars used as plaster material in the constructions. The flexural and compressive strengths, volume constants initial and final setting time of the samples were determined. The mass absorption characteristics of the pure state of the samples and materials prepared by adding standard sand, pyrite, chromium and magnetite dust at the rate of %40 of cement mass were investigated by using gamma ray in 122 KeV and 834 KeV photon energies. As a result of the study it was observed that mineral additions added at the rates of %10, %20, %30 and %40 did not cause any adverse effects on the bending and compressive strenght, volume stability and initial and final setting time. It was observed that increasing energy level and mass absorption coefficient decrease and the mortars containing magnetite dust absorbs the radiation best.