İstanbul Büyükşehir Spor Kulübü voleybol branşında 12-16 yaş grupları sporcularının beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
The research of the knowledge level about nutrition of sports men from age group of 12-16 in the volleyball teams of Istanbul Buyuksehir Sports Club
- Tez No: 507633
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Toplumun; ekonomik ve sosyal yönden gelişmesi zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı bireylere sahip olmasıyla mümkündür. Sağlıklı bireylerin yetiştirilmesinde en önemli temel şart, topluma dengeli beslenme bilincinin yerleştirilmesidir. Dengeli beslenme; insanların hastalıklardan uzak, sağlıklı ve huzur içerisinde yaşamasını sağlar. Ülkemizde dengesiz beslenmeye, topraktaki mineral maddelerin dengesizliğine ve bozuk gıdalara bağlı olarak başta kanser olmak üzere çok sayıda metabolik hastalıklar görülmektedir. Beslenme durumumuz incelendiğinde; kentsel ve kırsal bölgelere, ekonomik ve kültürel yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. Beslenmede yaygın olarak kullanılan temel besin maddelerini ekmek ve diğer tahıl ürünleri oluşturmaktadır. Geleneksel diyetlerimizin sebze, meyve ve tahıllara dayalı olması sağlığımız açısından büyük avantaj olmuştur. Ülkemizde çevresel ve toplumsal kültür yapılarının değişimine paralel olarak fiziksel aktivite ve spora katılım giderek artmaktadır. Müsabaka sporlarının yanı sıra günümüz yaşamında, kişilerin sağlık için düzenli aktivite yapmalarının önemine dikkat çekilmektedir. Aktif yaşam ve spora olan ilginin artması ile birlikte, aktif kişiler ve sporcuların beslenmesi de giderek daha fazla konuşulan, araştırılan bir konu olarak gündeme gelmekte; fiziksel aktivite ve spor beslenmesi ile ilgili temel bilgilerin öğrenilmesini zorunlu kılmaktadır. Beslenme ile ilgili bilgilerin aktif kişiler, sporcular, antrenörler ve sağlık profesyonelleri tarafından bilinmesi ve uygulanması oldukça önemlidir. Spor bilimlerinin de önemli dallarından biri olarak kabul edilen spor beslenmesi, sporcunun hem genel sağlığını hem de spor performansını etkileyen ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Beslenme hatalarına karşı bedenin daha hassas durumda olduğu bu dönemde, bir taraftan beslenme ile ilişkili yetişkin hastalıklarının temeli oluşurken diğer taraftan gençlerin ailelerinden bağımsız olarak yemek yeme alışkanlıkları ve tercihleri de gelişmektedir. Bu çalışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi 12-16 Yaş Voleybol takımında mücadele eden sporcuların beslenme bilgi düzeylerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The Society; economic and social development is possible by having mental and bodily healthy individuals. The most important basic condition in the training of healthy individuals is the placement of a balanced balanced nutrition awareness. Balanced nutrition allows people to live in a healthy and peaceful environment far away from diseases. To live unbalanced nutrition in our country, a number of metabolic diseases, especially cancer, are seen due to unbalanced and damaged foods. When we examined our nutritional status; urban and rural areas, economic and cultural structures. The main foodstuffs widely used are bread and other cereal products. The fact that our traditional diets are based on vegetables, fruits and cereals is a great advantage in terms of our health. Parallel to the change of environmental and social culture structures in our country, physical activity and participation in the spore are increasing. In addition to the competition sports, attention is paid to the importance of regular activities for health of people in today's life. Along with the increased interest in active life and spores, the feeding of active people and athletes is becoming increasingly popular as a research topic, and it requires that basic information about physical activity and sports nutrition be learned. The information about active individuals, athletes, It is very important to know and apply by trainers and health professionals. Sports nutrition, which is regarded as one of the important branches of sports science, is a subject that affects both general health and sports performance of sportsman. Eating habits and preferences also develop independently of the other side of the youth while the body is more susceptible to nutritional errors. In this study, the Istanbul Metropolitan Municipality 12-16 Age Voleyball team's nutrition knowledge levels To investigate.