İntraartiküler distal radius kırıkları cerrahi tedavi sonuçların radyografik değerlendirmesinin fonksiyonel sonuç analizi
Functional result analysis of radiographic evaluation of intraarticular distal radius fractures results of surgical treatment
- Tez No: 507851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda radius distal uç intraartiküler eklemle ilişkili Frykman tip III- Frykman tip VIII kırıklı kliniğimizde cerrahi tedavi yapılmış hastaların radyografik değerlerin sonucunun el bileği fonksiyonel sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirmesini amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Araştırmaya Ocak 2014 – Aralık 2017 tarihleri arasında eksternal fiksasyon ile açık redüksiyon plak vida osteosentez yapılan 53 radius distal uç eklem ile ilişkili parçalı kırığı olan hasta retrospektif değerlendirmesi yapıldı. Hastaların tamamı radyolojik ve etiyolojik değerlendirmeleri yapılmış olup açık redüksiyon plak vida ostesentez yapılan 30 radius distal uç eklem ile ilişkili kırıklı hastada da radyolojik ve fonksiyonel karşılaştırmalı analizi yapıldı. Hastaların yaş aralığı 18 – 65 yıl olarak sınırlandırıldı. Tüm hastaların kırık sınıflaması daha basit ve kullanışlı olduğundan Frykman kırık sınıflamasına göre yapıldı. Hastalar radyolojik skor değerlendirmesi Sarmiento'nun geliştirdiği Lidström radyolojik-anatomik sınıflaması ve el bileği fonksiyonel değerlendirmesi sonuçları da Sarmiento'nun modifiye Gartland-Werley skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Hastaların % 69,8 erkek olup yaş ortalaması 42,7 yıl olarak hesaplandı. Radius distal uç kırığının her iki cinsiyette 40 yaşından sonra arttığı ve kırığın % 54, 7 dominant (sağ) ekstremitede olduğu görüldü. Hastaların kırık oluşma şeklinin % 60,4 ile basit düşmeyle olduğu tespit edildi. Yine 13 (%24,5) hastada radius distal uç kırığı ile birlikte aynı ekstremite ve/veya vücudun başka bir yerinde ek kırık ile karşılaşıldı. Hastalar Frykman sınıflamasına göre 12 (%22,6)'si tip III, 25 (%47,2)'i tip IV, 2(%3,8)'si tip V, 3(%5,6)'ü tip VI, 2(%3,8)'si tip VII ve 9 (%17)'u tip VIII' di. 30 hastanın radyolojik anatomik skora göre % 50'i mükemmel sonuç ve el bileği fonksiyonel sonuç skoralamasına göre %56,7'si mükemmel sonuç ile iyileştiği görüldü. Sonuç: Radius distal uç kırık cerrahi tedavi seçiminde hastanın yaşı, kronik ek hastalık varlığı, kemik kalitesi, kırık tipinin, parçalı olup olmaması, eklem ile ilişkisinin, birlikte eşlik eden diğer kırık ve yumuşak doku yaralanmaları değerlendirildikten sonra eklem bütünlük ve uyumunu sağlayacak en uygun tedavi yöntem seçilmelidir. Yumuşak dokulara en az zarar veren ve en kolay olan cerrahi teknik seçilmelidir. Hastaların iyi bir el bileği fonksiyonel sonucunun elde edilmesi için kırığın anatomik redüksiyonu iyi sağlanmalıdır. Tedavide esas hedef hastanın en kısa sürede maksimum el bileği fonksiyonuna kavuşmasını sağlamak olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to evaluate relationship between the functional results of wrist and the result of radiographic evaluation of surgically treated patients with Frykman type III –Frykman type VIII associated with radius distal end intraarticular joint. Patients and Methods: A restrospective evaluation of patient who has comminuted fracture associated with 30 distal radius and joint's performed with open reduction plate osteosynthesis was performed between January 2014 and December 2017. The whole patients radiaogical and etiological eveluations was performed 30 patients have been applied open reduction plate screw osteosynthesis. Also radiological and functionel comparative analysis of 30 patients who was applied open reduction plate screw osteosynthesis was performed. The age range of patients was limited 18 to 65 years all patients. Fractures were classificated according to Frykman fracture classifcitaion as it was simple and more convenient. Radiological score assesment of patients was done according to Lidström radiaological anatomic classification develepod by Sarmiento and in wrist functional assessment results were also according to Gartland-Werley Scoring system that medified by Sarmiento. Findings: 69,8 percent of the patients were male and the mean age was calculated as 42,7 years. Radius dsital and joint fracture increasing after 40 years of age in both ganders and the fracture is found to 54,7 deminant (right) extremities. The fracture formation of the patients were found to have a simple fall with 60,4 percent. Also in 13(%24,5) patients, addtional fracture was encountered with the same extremity and/or in the body with radius distal and fracture. According to Frykman classification 12 (22,6%) were type III, 25 (47,2%) were type IV, 2 (3,8%) were type V, 3 (5,6%) were type VI, 2 (3,8%) were type VII and 9(17%) were type VIII. İn 30 patients according to radiaological anatomical score 50 percent of them had excellent results also, according to wrist functional result scoring in 56,7 percent of patients recovered with excellent results was observed. Conclusion: In distal radius fracture surgery treatment the most appropriate treatment method should be selected according to age of patient, presence of chronic comorbidty, bone quality, fracture type, is it whether fragmented? joint involvement and other accompanying fracture and soft tissues injuries. Surgical thecnique that gives the least damage to soft tissue and easiest is to be chosen. For patients to obtain a good wrist functionel result anatomical reduction of the fractured should be provided well. The main goal of treatment should be to ensure that the patient get maximum wrist function as soon as possible.