Peritoneal karsinomatozisin preoperatif evrelendirilmesinde bilgisayarlı tomografinin etkinliği
Evaluation of preoperative computed tomography in staging peritoneal carcinomatosis patients
- Tez No: 507850
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA OBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Peritoneal karsinomatozis (PK) hastalarında sitoredüktif cerrahi için optimal hasta seçimi ve cerrahinin planlanması açısından preoperatif evreleme çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı preoperatif BT ile intraoperatif bulguları karşılaştırmak ve iki radyolog arasındaki uyumu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İki radyolog kolorektal veya over kökenli PK gelişmiş 48 hastanın preoperatif BT incelemelerini çift kör olarak değerlendirdi. Evreleme için lezyon boyutu ve dağılımının değerlendirildiği Sugarbaker'ın tanımladığı Peritoneal Kanser İndeksi (PKİ) kullanıldı. İntraoperatif bulgular altın standart kabul edildi. Sonuçlar Wilcoxon işaretli sıralar testi, Spearman korelasyon testi, Kendall'ın tau-b testi ve Cohen'in kappa testi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Ortalama toplam PKİ değeri intraoperatif 12.73 (±6.92), 1. radyolog için 11.08 (±6.34) ve 2. radyolog için 10.56 (±6.49) olarak bulundu. Her iki radyoloğun hesapladığı preoperatif PKİ değerleri ile intraoperatif PKİ değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı (her iki radyolog için p=0.002). Her iki radyoloğun hesapladığı PKİ değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.123). Her iki radyoloğun hesapladığı PKİ değerleri ile intraoperatif skorlar arasında yüksek korelasyon saptandı (1.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: In patients with peritoneal carcinomatosis (PC), it is important to preoperatively diagnose and stage properly for optimal patient selection and planning of cytoreductive surgery. The aim of this study was to investigate the correlation of preoperative CT with intraoperative findings and evaluate the interobserver agreement between two radiologists. Materials and Methods: Two blinded radiologists evaluated preoperative CT-scans of 48 patients with peritoneal carcinomatosis from colorectal or ovarian origin. The Peritoneal Cancer Index (PCI) was scored according to the Sugarbaker classification, based on lesion size and distribution. Intraoperative findings were regarded as the gold standard. The results were analyzed by Wilcoxon rank sum test, Spearman's correlation test, Kendall's tau-b test and Cohen's kappa test. Results: Mean PCI was 12.73 (±6.92) for surgery, 11.08 (±6.34) for Radiologist 1 and 10.56 (±6.49) for Radiologist 2. Comparison of overall PCI scores showed significant difference between surgical PCI scores and both radiologists' preoperative CT scores (for both radiologists p=0.002). There were no significant differences between two radiologists' overall CT scores (p=0.123).