Tavşanlarda sefuroksı̇mı̇n farklı sulandırma solüsyonları ı̇le sulandırıldıktan sonra ı̇ntrakameral uygulama sonrası kornea üzerı̇ne lokal etkı̇lerı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Comparison of the local effects of different intracameral cefuroxime solutions on rabbit cornea
- Tez No: 507897
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN BERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Dünyada ve ülkemizde katarakt cerrahisi yaygın olarak yapılmaktadır. Yaşam koşullarının iyileşmesi ve yaşlı insan nüfusunun giderek artması bu cerrahinin de artmasına sebep olmaktadır. Endoftalmi bu tür göz içi cerrahilerde görülen komplikasyonlardan biri olup, hem hasta için hem de hekim için üzücü bir tablodur. Endoftalminin önlenmesi için ameliyat öncesi ve sonrası bir takım önlemler alınmaktadır. Bu uygulamalardan birisi de operasyon sonunda intrakameral çeşitli antibiyotiklerin uygulanmasıdır. Sefuroksim bu antibiyotiklerden birisidir. Amaç: Tavşanlarda sefuroksimin farklı sulandırma solusyonları ile sulandırıldıktan sonra intrakameral uygulama sonrası kornea üzerindeki lokal etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya, 2-2.5 kg'lık 14 adet Yeni Zelanda albino tavşanı dahil edildi.Çalışmaya dahil edilen tavşanlar 3 gruba ayrıldı.( grup-I: İntrakameral 1mg/0.1 ml SF ile sulandırılmış Aprokam® enjekte edilen grup, grup-II: İntrakameral 1mg/0.1 ml BSS ile sulandırılmış Aprokam® enjekte edilen grup, grup-III: İntrakameral enjeksiyon yapılmayan kontrol grubu).Tavşanların gözleri bir hafta boyunca günlük takip edildi.İntrakameral enjeksiyonları yapılmadan önce ve yapıldıktan bir hafta sonra kornea kalınlıkları ultrasonik pakimetri yardımıyla ölçüldü.Korneaları alındıktan sonra tavşanlar sakrifiye edildi.Alınan kornealar speküler, ışık ve elektron mikroskobik incelemeler için hazırlandı. Sonuçlar:Speküler mikroskobik incelemelerde endotel hücre sayıları, sefuroksim sulandırılmasında SF kullanılan grupta BSS kullanılan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı daha düşük saptandı(p=0.040). BSS grubunda kontrol grubuna göre endotel hücre sayılarında istatistiksel fark saptanmadı(p=0.948).SF kullanılan grupta kontrol grubuna göre endotel sayısı istatistiksel anlamlı daha düşük saptandı.(p=0.022) Ultrasonik pakimetride enjeksiyon öncesi santral korneal kalınlıkların parametrik dağılmadığı görüldü(p=0.127).Her iki grupta enjeksiyon öncesi ve sonrası alınan pakimetri değerlerinde artış saptandı ve bu artışın istatistiksel anlamlı olduğu hesaplandı.(p=0.038) Elektron mikroskopik incelemelerden SEM görüntülemede her grupta kornea endotelinin hekzagonal yapılarının korunduğu görüldü.Endotel mikrovilluslarında her iki intrakameral enjeksiyon yapılan grupta kayıp olduğu bu kaybın SF uygulanmış grupta daha fazla olduğu görüldü. Kontrol grubunda ise endotel mikrovilluslarının salim olduğu görüldü.SF uygulanan grup kornea endotelinde hücreler arasındaki sıkı bağlantılarda yer yer ayrışmalar olduğu saptandı.TEM görüntülemede kontrol grubuna göre ilaç uygulanan her iki grupta mitokondrilerde şişme ,endoplazmik retikulumlarda kabalaşma, intrasitoplazmik belirgin vakuol oluşumları ve endotel hücre boyutlarında artış izlendi.Ancak her iki grup arasında TEM görüntülemede belirgin bir bir farklılık saptanmadı. Hematoksilen-Eozin boyama ile yapılan mikroskobik incelemede Grup I (SF ile sulandırılmış Aprokam®) uygulanan grupta korneal stromanın Grup II (BSS ile sulandırılmış Aprokam®) ve kontrol grubuna göre daha ödematöz ve kalın olduğu saptandı. Tartışma: Tavşanlarda intrakameral uygulan sefuroksimin serum fizyolojik(SF) ile sulandırılmasının balance salt solution(BSS) ile sulandırılmasına göre endotel hücreleri üzerinde toksik etki oluştururak endotel hücre sayısında azalmaya ve hücre içi ve hücrelerarası morfolojide değişikliklere sebep olabileceği saptanmıştır.İntrakameral olarak uygulanacak herhangi bir ilacın sulandırılmasında ön kamera sıvısına fizyolojik olduğu düşünülmeyen serum fizyolojiğin(SF) kullanımında dikkatli olunması gerektiği ve literatürce ön kamera kullanımı için güvenilirliği kanıtlanmış balance salt solution(BSS) gibi diğer solusyonların tercih edilmesi korneal endotel fonksiyonlarının korunması açısından göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cataract surgery in our country and around the world is widespread. Improvement of the living conditions and increase elder population leads to an increase in this surgery. Endophthalmitis is a sad statement for both doctor and the patient, is a complication that seen in this type of intraocular surgery. For the prevention of endophthalmitis, several measures are taken before and after surgery. At the end of surgery intraocular various antibiotic injection is one of these measures. Cefuroxime is one of these antibiotics. PURPOSE: We aim to compare the injections of intracameral cefuroxime with and without dilution within the context of its local effects on cornea. METHOD: A total of 28 New Zealand white rabbit eyes were randomized to three groups: group A was injected intracamerally with 1 mg of cefuroxime diluted with 0.1 ml of normal saline (n=7), group B was injected with 1 mg of intracameral cefuroxime diluted with 0.1 ml of balanced salt solution (BSS), and group C received no treatment (control group; n=14). Corneal thickness was measured with pachymetry before and 1 week after the injection. Corneal samples were observed under light, specular and electron microscopes after the rabbits were sacrificed. RESULTS: While mean endothelial cell count was lower in SF group compared to BSS group (p=0.04), there was no difference between BSS group and the control group (p=0.1) There was also a statistically significant difference lower in the normal saline compered to the control group (p=0.02). Although an increase in corneal thickness was found in treatment groups this was not the case for the control group (p=0.03) It was seen on scanning electron microscopy that the corneal endothelial preserved its hexagonal structure. While there was a loss of endothelial microvilli in the treatment groups, it was more prevalent in normal saline sub-group. In contrast, microvilli were preserved in the control group. Dissolution of tight junctions in corneal endothelium was observed in the normal saline group. While there was mitochondrial swelling, coarsening of endoplasmic reticulum, cytoplasmic vacuolization and increase in endothelial cell sizes in treatment groups compared to control, no difference was found between subgroups of treatment.Hematoxylin and eosin staining showed thicker and more edematose corneal stroma in Group A compared to Group B and control group. CONCLUSION: It was found that dilution of intracameral cefuroxime with balanced salt solution was superior to dilution with normal saline regarding toxicity of the endothelial cells and decline in the endothelial cell number causing changes to intracellular and intercellular morphology. Based on these findings, caution should be raised when using normal saline which is not considered isodense to anterior chamber, for the dilution of any medication that will be injected intracamerally. Instead, we recommend using of balanced salt solution or any other solution which have been proven safe in clinical studies for intracameral injections.