Bulanık kontrol tabanlı fizyolojik odaklı akıllı ev tasarımı
Fuzzy control based physiological focused smart home design
  1. Tez No: 507899
  2. Yazar: FATİH TAHTASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsan hayatı içerisinde birçok durum, kesin olmayan anlatımlarla tarif edilmektedir. Bulanık küme teorisi, insan düşüncelerinin ve ifadelerinin belirsizliğiyle baş etmede güçlü bir araç olarak, 1965 yılında Azerbaycanlı Prof. Dr. Lotfi A. Zadeh tarafından ortaya çıkartılmıştır. Klasik küme yönteminde bir eleman ya kümeye dâhildir (1), ya da dâhil değildir(0). Bulanık küme yönteminde ise, eleman 0 ve 1 arasında bir değer alabilir. Klasik küme yönteminde bir ortam sıcak ya da soğuk gibi kesin ifadelerle belirtilirken, bulanık küme yöntemi yardımıyla az sıcak, çok sıcak, az soğuk, çok soğuk gibi kesin olmayan matematiksel modellemeler yapmamız mümkün olmuştur. Günümüzde yaşam alanları her geçen gün, insan hayatını daha da kolaylaştıracak şekilde tasarlanmakta ve daha konforlu hale getirilmektedir. Ev otomasyonu için en uygun denetim yöntemlerinden birisi bulanık denetimdir. Mikro denetleyici içerisine gömülen bulanık mantık denetim temelli yazılım sayesinde, ışık, sıcaklık, nem gibi önemli değerler denetlenebilmekte ve kapalı mekanlar içerisinde karşılaşılan problemleri çözüme kavuşturarak insan hayatına fizyolojik açıdan birçok katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many situations in human life are described with uncertain narratives. The fuzzy set theory has revealed as a powerful tool to deal with the uncertainty of human thoughts and expressions, by Azerbaijani Prof. Dr. Lotfi A. Zadeh in 1965. In the classical cluster method, an element is either included or not included in the cluster. In the fuzzy set method, the element can take a value between 0 and 1. In the classical cluster method, while an environment is specified as definite expressions such as hot or cold, with the help of the fuzzy set method, it was possible to make imprecise mathematical models such as little hot, very hot, little cold, very cold. Nowadays, living areas are being designed making human life even easier and made more comfortable every day. One of the most suitable control methods for home automation is fuzzy control. With fuzzy logic based control software embedded into the micro controller, important values such as light, temperature and humidity can be controlled and providing many solutions in human physiology by solving the problems encountered in closed areas.