Kısmen elastik zemin üzerindeki kiriş titreşiminin Adomian ayrıştırma yöntemi ile analizi
Analysis of vibration a beam partially supported on elastic foundation using Adomian decomposition method
  1. Tez No: 507942
  2. Yazar: CEBRAİL ÇİNÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, kısmen elastik zemin üzerindeki kirişlerin serbest titreşim frekansları incelenmiştir. Analizde Euler-Bernoulli kiriş teorisi ve Winkler zemin modeli kullanılmıştır. Kirişlerin serbest titreşim frekansları Adomian Ayrıştırma Yöntemi (AAY) ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerle kirişlerin titreşim modları belirlenmiş, ilk birkaç titreşim modu, farklı mesnetlenmiş kirişler için tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Son bölümde kullanılması önerilen yöntem ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural frequencies of beams partially supported on elastic foundations are investigated. In the analysis, Euler-Bernoulli beam theory and Winkler foundation model are used. Adomian Decomposition Method (ADM) is used for the free vibration analysis for the beams considered. Free vibration modes are determined according to obtained results and first few modes are presented in tables and figures for beams with different support conditions. In the last chapter, proposed method and obtained results are discussed.