Turning luxury from desire into necessity through advertisements: Perfume advertisements examples
Reklamlar aracılığıyla lüksü arzudan ihtiyaca çevirmek: Parfüm reklamı örnekleri
- Tez No: 507944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, Advertising, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Lüks tüketim tarih boyunca varlığını sürdürmüştür. Lüks ürünlerin tüketimi önceleri yalnızca belli bir gruba aitken, son yıllarda gelişen çeşitli pazarlama yöntemleriyle farklı gruplardan insanlar da lüks ürünlerin tüketiminde aktif rol almaya başlamıştır. Günümüzde lüks tüketim pek çok etken tarafından tetiklenmektedir. Bu durum pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesinde göz önünde bulundurulmakta ve ürünlerin tanıtılıp pazarlanmasında büyük önemi olan reklamlar buna göre dizayn edilmektedir. Lüks tüketim ürünleri toplum içerisinde belli bir statünün sembolü olarak kullanılmaktadır. Bu ürünlerin pazarlanması ise moda, marka gibi kavramlarla desteklenmektedir. Ürünlerin tüketimi artık ihtiyaç doğrultusunda değil, o ürünlerin insanlarda uyandırdığı yan anlamlar doğrultusunda sağlanmaktadır. Reklamlar insanların bilinçdışı dürtülerinden ve arzularından yola çıkarak insanların o ürünleri aldıklarında neye sahip olacaklarını değil, neye dönüşeceklerinin mesajini vurgulamaktadırlar. Lüks tüketim içerisinde elde edilebilir lüks ürün statüsünde olan parfümler ise bu dürtü ve arzuların işlenmesinde oldukça elverişli bir üründür. Çünkü koku duyusu halihazırda bilinçdışı arzularla, anılarla doğrudan ilişkisi olan tek duyudur. Yan anlamların reklamlarda işlenmesi açısından parfüm reklamları somut ve çeşitli örnekler sağlamaktadır. Göstergebilimsel açıdan ele alınan parfüm reklamı örnekleri reklamlar aracılığıyla arzunun ihtiyaca dönüştürülmesi doğrultusunda bu çalışmanın odağında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, luxury consumption has been in existence. While consumption of luxurious products belonged to a privileged group in a society before, in recent years it has spread to different groups, where individuals take active parts in luxury consumption. Nowadays, luxury consumption is triggered by many factors. This situation is taken into consideration in improving marketing strategies and advertisements playing a vital role in marketing and promoting products are designed accordingly. Luxury products are utilized as a symbol of a certain status. Marketing of these products are supported by such notions as fashion, brand. Consumption is not triggered in accordance with needs but with connotations those products arouse in people. Advertisements, based on the help of people's unconscious drives and desires, emphasize the message of what people will turn into but not what they will own when they buy a product. Perfumes being relatively more obtainable products among luxury products are rather convenient for advertisements focusing on drives and desires because the sense of smell is the only sense that has a direct connection with people's unconscious desires, drives and memories. Perfume advertisements provide a variety of authentic samples in applying connotations in advertisements. Perfume advertisements which are dealt with semiotics, are in the focus of this study in terms of turning desires into needs with the help of advertisements.