Epidural anestezi ile doğum yapan primipar annelerde erken ten temasının emzirme üzerindeki etkisi
The effect of early skin to skin contact on breastfeeding for the primaparious mothers giving birth through epidural anesthesia
- Tez No: 507959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, epidural anestezi ile vaginal doğum yapan primipar annelerde erken ten temasının emzirme üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları Hastanesi'nde epidural anestezi ile vaginal doğum yapan, 30 deney ve 30 kontrol grubundan oluşan 60 primipar annelerle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, LATCH emzirme ölçüm aracı ve veri toplama formu kullanılmıştır. Deney grubuna bebek doğar doğmaz ten teması uygulanmış, kontrol grubuna ise hastane protokolleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 16 programı ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, kontrol grubunda ev hanımı oranının deney grubundan daha yüksek olduğu (p=0.005), deney ve kontrol grubundaki annelerin gebelik süresince emzirme ile ilgili eğitim alma durumları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır (p=0.028). Gruplar arasında annelerin doğumdan sonra ilk emzirdikleri zaman bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır (p=0.038). Deney grubunda ilk 30 dakika içerisinde emzirme oranının kontrol grubundan yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.012). Eğitim alan ve ten teması uygulanan anneler bebeklerini ilk 30 dakika içerisinde daha iyi emzirdikleri belirlenmiştir. Ten teması yaptırılan deney grubundaki anneler, ten teması sırasında spontan olarak yardımla emzirebilmiş ve kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Deney grubunda ten teması sırasında spontan ve yardımla emzirme oranı kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur (p=0.048). Deney ve kontrol grubunda 1.saat LATCH ölçeği toplam puanları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p=0.349; p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is planned as an experimental study whose aim is to determine the effect of early skin to skin contact on breastfeeding for primiparous mothers giving vaginal birth through epidural anesthesia. The study was conducted Zonguldak Maternity and Pediatric Hospital with 60 primiparous mothers who gave vaginal birth through epidural anesthesia; 30 of them were in experimental group and 30 were in control group. LATCH Breastfeeding Scale and data collection form prepared by researchers were used to collect the data. Experimental group was treated with skin to skin contact immediately after baby was born whereas control group was applied hospital protocols. Data evaluated by SPSS 16 package program. The percentage of housewives in control group proved to be higher than that of experimental group (p=0.005), it was also found that there was a statistically significant difference between the mothers in control and experimental groups in terms of education received about breastfeeding during pregnancy (p=0.028). The percentage of breastfeeding in 30 minutes following birth was higher in experimental group (p=0.012). It is considered that the babies of mothers who received prior education about breastfeeding and who had skin to skin contact had a greater percentage of breastfeeding in 30 minutes following the birth. The mothers in the experimental group could breastfeed spontaneously and with assistance and the percentage of spontaneous breastfeeding proved to be higher in experimental group than the control group. In the percentage of spontaneous and assisted breastfeeding during skin to skin contact was significantly higher in experimental group compared to control group (p=0.048). In the experimental and control group the total score of the 1 hour LATCH score did not statistically significant difference (p=0.349; p>0.05).